Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SP8IZA
[off] 01/07/2021 08:24
Poszukujemy kogoś kto jest wstanie pomóc z przywróceniem świetności anteny GP3 od SP7GXP Antena stoi u naszego niepełnosprawnego kolegi Seweryna SQ8SEV w Borowej koło Dęblina. Kontakt sq8sev@wp.eu

sq7ai
[off] 28/02/2021 12:04
SP7CPT SK W dniu wczorajszym zmarł janowski nestor Józef Skrzypa SP7CPT. Msza żałobna w Janowie Lubelskim w kościele pw. Jana Chrzciciela dnia 2 marca 2021 o godzinie 13.

sp8mar
[off] 21/02/2021 11:47
Znowu niemiła wiadomość SQ5CJB SK Kolega z klubu sp5kjz -Łuków. Znany ze zjazdów w Woli Okrzejskiej, radioamator.Duży Ben.Cześć Jego pamięci

[A] sp8ab
[off] 20/08/2020 21:48
Jeszcze raz zapraszam na Walne Zebranie Członków OT20, 23 sierpnia w Tarle. Będą karty QSL

UY3WX
[off] 13/08/2020 08:36
Dzinki, Marianie,sp7moq za e-maile.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 374
Najnowszy user: sp8azl
Facebook Like

Nawigacja
SN0HQ by SP3IQ
    Zespół SN0HQ już po raz jedenasty przygotowuje sie do startu w zawodach IARU HF CHAMPIOSHIP. Tegoroczny start, Zespół SN0HQ postanowił uczcić pamięć Andrzeja Pająka SP7NJX, członka Zespołu SN0HQ, zmarłego niedawno bo w kwietniu 2008. Zawody rozpoczynają się w sobotę 13 lipca o 12 UTC (14:00 czasu lokalnego) i trwają 24 godziny.

    Zespół SN0HQ, w odróżnieniu do innych narodowych zespołów,  szczególnie dobrze opanował sztukę współpracy zespołowej, gdzie prawie 100-osobowa ekipa Zespołu SN0HQ doskonali nadal współpracę na drodze wspólnego logowania działającego w sieci komputerowej dla kilkudzisięciu komputerów wszystkich operatorów Zespołu, rozlokowanych w kilkunastu QTH na terenie Polski. W poszczególnych QTH będą pracowały stacje RUN (stacja nastawiona na CQ) oraz stacje MULTI (stacja nastawiona na wyłapywanie mnożników). Wysiłek organizacyjny, informatyczny i finansowy jest spory, ale dzieki temu każdy operator widzi na swym ekranie sumaryczny log Zespołu SN0HQ i może podejmować różne działania w czasie trwania QSO, na przykład operator może poinformować swego korespondenta, że brakuje jemu jakiegoś pasma oraz właśnie stacja SN0HQ jest aktywna na wskazanych QRG dla emisji CW i SSB. Możliwość podejmownaia takich działań, jest bardzo ważna, zwłaszcza pod koniec trwania zawodów, gdzie dalekie stacje DX-owe bardzo często proszą o bieżące informacje o pracujących stacjach poszczególnych stowarzyszeń, w tym PZK.

    Oprócz działań organizacyjnych, w każdym QTH w ramach Zespołu SN0HQ trwają bez końca prace antenowe, najbardziej pracochłonne, stanowią one spore obciążenie finansowe właścicieli danej stacji. Jesteśmy obecnie pomiędzy cyklem słonecznym numer 23 a następnym 24. Uzyskiwanie dalekich połączeń DX-owych jest bardzo trudne, dlatego inwestuje się w długie wieloelementowe anteny kierunkowe typu MONO BANDER, ale jednocześnie należy dbać o stacje bliskie, z Europy oraz własne stacji z Polski. Tak więc stacja RUN na danym paśmie korzysta często z kilku anten, które przełącza się w zależności od kierunku nadawania, czy stanu propagacji radiowej w danym kierunku świata. Czasem nawet rezygnuje sie z obracania danej anteny (szkoda czasu 2-3 minut na obracanie) a stawia się 2-3 stałe długie anteny w kierunki strategiczne; Japonia i USA.

    Ważnym a często decydujących o wyniku końcowym Zespołu SN0HQ w zawodach IARU HF CHAMIONSHIP są łączności ze stacjami polskimi. Co roku w tym zakresie stacja DA0HQ w swym logu zawiera znacznie więcej QSO ze swymi stacjami z terenu Niemiec, które przeważają w logu. My z kolei posiadamy często lepsze mnożniki.

    Dla stacji SP, kapitan Zespołu SN0HQ Tomek Niewodniczański SP6T podał kilka receptur w swym apelu, który poniżej publikujemy. Warto zapoznać się z apelem Tomka SP6T, tytuł "Niech MOC będzie z nami". Są tam też podane działania  podjęte przez Zespół SN0HQ.

    Jak co roku dla stacji SP, które uzyskają 12 QSO (wszystie 6 pasm oraz emisje SSB i CW) są przeznaczone białe koszulki SN0HQ. W przypadku uzyskania pełnych 12 QSO,należy swój log elektroniczny należy przesłać do kontroli Markowi SP7DQR Managerowi QSL Zespołu SN0HQ.

Na bieżąco sprawdzamy podawane inforacje na http://www.pzk.org.pl oraz na http://www.sn0hq.org.pl/

Good luck in the contest !
Bogdan Machowiak, SP3IQ.
Vice prezes PZK, członek Zepolu SN0HQ.

Wygenerowano w sekund: 0.16
17,144,850 unikalne wizyty