Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

SP5OSP
[off] 13/07/2023 21:33
W dniu dzisiejszym po półrocznej przerwie ruszył przemiennik SR8LLB w Lubartowie. Przemiennik działa w sieci FM Poland: http://hamspirit.p
l/?p=2449 wiecej o FM Poland http://fm-poland.p
l:888

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 2

Userów online: 0

Łącznie userów: 403
Najnowszy user: Wilhelm Jaeschke
FACEBOOK

Nawigacja
CAT do naszego TRX-a.

W związku z coraz większą liczba krótkofalowców używających sterowania radiem z komputera i pracy emisjami cyfrowymi wykonałem interface CAT dla sterowania transceiverem (w moim przypadku ICOM).

Układ jest dobrze znany, a opis znadziecie na wielu stronach internetowych.

Zamierzeniem moim było zbudowanie taniego i działającego urządzenia, więc konstrukcja jest wykonana w oparciu o ogólnie dostępne elementy. (koszt budowy około 30 zł).


Schemat CAT. Kliknij, aby powiększyć...


Budowę zacząłem od zdobycia obudowy. Posiadając ją mogłem wykonać obwód drukowany, który dobrze jest spasowany do jej wnętrza.
Do wykonania obwodu drukowanego nie używałem żadnych wielkich technologii, po prostu zaprojektowałem go "w ołówku" i spartańskim sposobem przeniosłem na laminat. Celowo zastosowałem technologię przewlekaną, a nie SMD, aby maksymalnie uprościć konstrukcję układu. Może nie wygląda to zbyt ładnie za to na pewno będzie działać zachowując minimum kultury montażowej.

Następnie zgromadziłem niezbędne elementy do budowy interfejsu. Chyba najtrudnieszymi elementami do zdobycia były transormatory separacyjne 1:1 ponieważ nie używa się ich na codzień. Należy je uzyskać z starych modemów telefonicznych, które gdzieś wydłubiemy z komputera lub możemy je zakupić na wolnym rynku.


Po zmontowaniu układu całość umieściłem w obudowie.
Podłaczenie przewodów pozostawiam każdemu indywidualnie ponieważ nie jest to trudna sprawa i musi być wykonana indywidualnie według uznania i modelu TRX-a do jakiego go zastosujemy nasz interfejs.


Interfejs steruje urządzeniem programowo. Indywidualne kluczowanie PTT (dla emisji CW) jak również AFSK nie zostało wykonane. Tor sterowania interfejsu jak również tor AUDIO są niezależne i odseparowane galwanicznie od komputera.



Zasilanie przystawki wykorzystano ze złącza ACC1 Icoma, więc nie ma potrzeby stosowania zasilania zewnętrznego.

Całość budowy zajmuje jeden wieczór. W moim przypadku korzystam z oprogramowania HRD, gdzie interfejs współpracuje bezproblemowo, ale sam program nie ma znaczenia jest to tylko pomost pomiędzy TRX-em a komputerem. Tak więc możemy równie dobrze zastosować go w Digi SSTV np. z programem Easy Pal.

Pozdrawiam SP8WQX.

Wygenerowano w sekund: 0.12
17,782,955 unikalne wizyty