Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Odnowienie licencji ...
Udoskonalenie serwis...
Power is back
APRSDroid - czy to d...
Witam
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie artykuły
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 347
Najnowszy user: UR7WBC
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

[A] sp8ab
[off] 16/10/2018 20:35
W tym tygodniu będziemy mieli antenę. Myślę, że na przyszły czwartek powinno wszystko zadziałać.

sq7ai
[off] 12/10/2018 15:30
Coś słychać w temacie przemiennika 145.675? Tego z 70cm nie słyszę w Janowie.

sp8nth
[off] 27/09/2018 21:27
Przecież można było na 70cm 439.050MHz

[A] sp8ab
[off] 27/09/2018 21:11
Jest problem z przemiennikiem i prawdopodobnie komunikatu nie będzie. Komunikat na 145200

SQ8PIW
[off] 11/09/2018 19:47
Przyda się komuś? https://www.w3wvg.
..10731.html

Archiwum
Facebook Like

Nawigacja
Szerokopasmowa antena balkonowa

 

Antena o nazwie SAB10 to coś szerokopasmowego, małego, łatwego do wykonania, łatwego do schowania i przypominającego antenę satelitarną. Powie ktoś - to wielki kompromis i pewno tak jest ale bez akcentu na wielki. Czyli zgodnie z tymi przysłowiami: na bezrybiu i rak ryba oraz jak się nie ma co się lubi to się lubi co się lubi ... - może warto spróbować pożyć w symbiozie z tą anteną. Kolega SQ7MZL jest osiągalny pod adresem: SQ7MZL@gmail.com  chętnie odpowiada na pytania i można też zamówić kit do samodzielnego montażu anteny. To tyle przynudzania z mojej strony.

Powodzenia de SP8BWR

 

Założenia do projektu

1. Typ anteny złożony wertikal szerokopasmowy na 10 pasm 1,8MHz 3,5MHz 7MHz 10MHz 14MHz 18MHz 21MHz 24MHz 28MHz 50MHz,
2. Maksymalnej mocy do 300 W,
3. Kamuflaż anteny - podobieństwo do anteny satelitarnej,
4. Użycie łatwo dostępnych i tanich materiałów,
5. Łatwość wykonania przy pomocy prostych narzędzi,
6. Zasilanie jednym przewodem.
 

Wykaz materiałów użytych do wykonania anteny

Lp.

materiał

Jm..

ilość

1

Rura PP ø 20  do wykonania konstrukcji nośnej

mb

3

2

Kolanko PP ø 20  450

szt

6

3

Zaślepka PP ø 20

szt

6

4

Taśma AL. ≠ 2x10mm

mb

7,5

5

Blacha aluminiowa 3mm  260x260 podstawa czaszy

szt

1

6

Kątownik AL 100x10x80 do wykonania uchwytu czaszy

szt

2

7

Uchwyt kątowy do anteny satelitarnej

szt

1

8

Mufa PCV ø50

szt

1

9

Zaślepki ø50

szt

2

10

Rdzeń 38x23x12 F2001

szt

3

11

Rura miedziana ø22

cm

6

12

Przewód w izolacji  silikonowej ø 2,5mm2

cm

10

13

Gniazdo UC 1

szt

1

 

Elementy złączne

Lp

Rodzaj

Jm.

ilość

1

Wkręty M4x35

szt

8

2

Nakrętki  M4

szt

8

4

Śruby zamkowe M6x50

szt

2

5

Nakrętki M6

szt

6

6

Podkładki M4

szt

8

7

Śruby maszynowe M6x30

szt

4

8

Nity zrywalne ø4x15

szt

24

9

Wkręt M3x10

szt

2

 

Elementy konstrukcyjne

 

Zestaw elementów anteny

Zestaw elementów anteny

 

Elementy nośne anteny - 6 szt

 

 

 

Elementy nośne anteny - 6 szt.

Element nośny anteny

 

Podstawa szkieletu anteny

Podstawa szkieletu anteny


Moduł zasilania anteny

Moduł zasilania anteny

 

Mocowanie podstawy antenyMocowanie podstawy anteny

 

Mocowanie elementu promieniującego

Mocowanie elementu promieniującego do szkieletu nośnego. Odległość między nitami 100mm.

 

Wykre swrWykres SWR dla zakresu 1,8 do 54MHz

 

Po montażu antena nie wymaga strojenia. Ze względu na kształt promiennika antena wykazuje  kierunkowość w zależności od kąta ustawienia promiennika do poziomu.

SQ7MZL Edward Berner

 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.26
16,228,204 unikalne wizyty