Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SP8IZA
[off] 01/07/2021 08:24
Poszukujemy kogoś kto jest wstanie pomóc z przywróceniem świetności anteny GP3 od SP7GXP Antena stoi u naszego niepełnosprawnego kolegi Seweryna SQ8SEV w Borowej koło Dęblina. Kontakt sq8sev@wp.eu

sq7ai
[off] 28/02/2021 12:04
SP7CPT SK W dniu wczorajszym zmarł janowski nestor Józef Skrzypa SP7CPT. Msza żałobna w Janowie Lubelskim w kościele pw. Jana Chrzciciela dnia 2 marca 2021 o godzinie 13.

sp8mar
[off] 21/02/2021 11:47
Znowu niemiła wiadomość SQ5CJB SK Kolega z klubu sp5kjz -Łuków. Znany ze zjazdów w Woli Okrzejskiej, radioamator.Duży Ben.Cześć Jego pamięci

[A] sp8ab
[off] 20/08/2020 21:48
Jeszcze raz zapraszam na Walne Zebranie Członków OT20, 23 sierpnia w Tarle. Będą karty QSL

UY3WX
[off] 13/08/2020 08:36
Dzinki, Marianie,sp7moq za e-maile.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 374
Najnowszy user: sp8azl
Facebook Like

Nawigacja
SSTV..stare i nowe.

Odkąd mamy wiele możliwości na sposób w jaki komunikujemy się w eterze chciałbym przedstawić porównanie dwóch typów emisji SSTV.

Pierwszym chyba osiągnięciem w sposobach przekazywania obrazu jest analogowy sposób wysyłania obrazu.
Oczywiście zbiór dzwięków poukładanych w ciąg i rozdzielony impulsami synchronizującymi także jest poddawany obróbce cyfrowej z tym, że dekomperorem dla tego sposobu jest po prosty algorytm.

Obraz rysuje się w czasie rzeczywistym z lewej na prawą po czym po impulsie synchronizaji nasz kolorowy mazak powraca na początkowe miejsce po lewej stronie do kolejnej linii cała zabawa zaczyna się od początku.

Ilość linii oraz szybkość rysowania ma znaczenie dla jakości obrazu. Im jest rysowanie wolniejsze tym obraz bardziej dokładny. Jednakże ma to swoje złe strony. Mianowicie ilość QRM-ów znacznie w tym czasie "szatkuje" sygnał. Aby czysto odebrać obrazek sygnał musi mieć dość znaczny poziom.

Malowanie to nic innego jak stawianie kolorowych pixeli tworzących mozaikę naszego obrazu. I tak dla koloru czarnego czętotliwość dźwięku wynosi 1500HZ dla białego 2300Hz. Komputer zamienia nasz obraz na kolorowe pixele i je na dzwięk. U korespondenta następuje odwrotna sytuacja.


Efekt działania emisji np.:  MARTIN 1 jest taki:


Znanymi programami do emisji SSTV w "analogowej" formie są:
MIXW, MMSSTV, JVComm itp.Po wielu latach nadszedł czas nowych sposobów wysyłania obrazu. Polega na wysyłaniu skompesowanych paczek, a dekodowanie obrazu następuje po odbiorze całej paczki. Dla ułatwienia nasze komputery zapisują uszkodzone np. zakłóceniami bloki, które można w postaci pliku wysłać ponownie do nadawcy, którego komputer ponownie wysyła paczki ale tylko te...które uległy uszkodzeniu w czasie transmisji i naprawiamy uszkodzoną transmisję.

Efekt po wysłaniu paczki jest taki jak poniżej:


Cała emisja jest nadawana w systemie DRM a programami do jej obsługi są:
WINDRM, DigiTRX czy w końcu EasyPal.


Zachęcam do wypróbowania nowych emisji cyfrowych SSTV, aby samemu porównać jakość wysyłanych obrazów.

Więcej informacji znajdziecie w sieci WEB.Pozdrawiam SP8WQX.


 

Wygenerowano w sekund: 0.13
17,131,001 unikalne wizyty