Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

SP5OSP
[off] 13/07/2023 21:33
W dniu dzisiejszym po półrocznej przerwie ruszył przemiennik SR8LLB w Lubartowie. Przemiennik działa w sieci FM Poland: http://hamspirit.p
l/?p=2449 wiecej o FM Poland http://fm-poland.p
l:888

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 405
Najnowszy user: SP9TD
FACEBOOK

Nawigacja
Antena ogrodowa G7FEK.

Antena G7FEK to 15 metrowa wielopasmowa antena dla małych ogrodów. Działa dobrze na 80m. Ma doskonałe właściwości DX i jest doskonałym zamiennikiem dla Waszej G5RV i jest dwukrotnie mniejsza ...Wiele lat temu przeniosłem się do domu z małym ogrodem około 15m. Potrzebowałem systemu antenowego na dolny KF. Półfalowy rozmiar G5RV to farsa na niższych pasmach HF, podobnie jak większość skróconych dipoli, więc chciałem coś, co było podobnej wielkości, lecz tak naprawdę straty rezonansowe były ograniczone do minimum.

Jest to najnowsza wersja rozwiązania, na którą wpadłem. Przez lata stała się moim standardem szybkiego instalowania tam gdzie wędrowałem.

Kilku radioamatorów zbudowało odmiany tej anteny i zgłosili doskonałe wyniki DX-owe na 80m, zwłaszcza przy tak małym obszarze jej rozwieszenia. 

Korzyści:

  • Małe rozmiary (15m długości x 7 metrów wysokości)
  • Koncentryczny kabel 50Ω
  • Wielopasmowa praca od 80m do 10m
  • ATU pracuje minimalnie nawet w 4 podstawowych pasmach (80m/40m/20m/15m)
  • Niski kąt promieniowania (dobry dla DX)
  • Łatwo ją zbudować i skonfigurować
Co to jest?

Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda jak mały dipol z przesuniętym punktem zasilania, jest to w rzeczywistości Marconi 1/4 fali na niższe pasma KF, co daje niski kąt promieniowania i przede wszystkim w polaryzacji pionowej, a linia zasilająca jest wykorzystywana do wykonywania automatycznego przełączania pasm bez pułapek. Interakcja elementów oznacza, że oba elementy odgrywają rolę od 7MHz w górę z wymiarami dobranymi dla dobrej wielopasmowości i niskim kącie elewacji. Najnowsza wersja łączy rezonans poziomych odcinków, a wzajemne oddziaływanie między elementami z techniką zasilania jak w antenach Zeppelin i Windom daje lepsze wyniki wielopasmowe.

Antena jest bardzo prosta i tania w budowie oraz jest bardzo skuteczna w niewielkiej przestrzeni przy "1/2 rozmiaru" zniża wszystko o 10db na 80m. Wygląda trochę jak krótki G5RV, więc możesz skrócić o 1/2 G5RV, aby ją zbudować!!

Wydajność 

Moje własne doświadczenia przez lata wykazały, że na 80m, antena G7FEK zwiększyła ilość łączności DX w porównaniu do dipola, mimo niewielkich rozmiarów, a to z uwagi na niski kąt promieniowania (30 stopni) i pełne wielkości elementów.

Pamiętaj, że krótki Windom lub pł falowa G5RV nie działają dobrze na 80m a nie można rozwiesić pełnego dipola na 80m w 15metrowym ogrodzie!!! 

Niski kąt dominuje na wszystkich pasmach za wyjątkiem 10 MHz, gdzie jako antena pracuje koniec zasilania dipola.

W porównaniu do tych "prostych" pionowych anten, w połączeniu poziome i pionowe elementy anteny G7FEK dają przydatny kąt promieniowania w stosunku do  zwyklych wielopasmowych GP dla dx-ów i krótkich "short skipów".

Niedawno znalazłem oryginalny tekst dokumentu, który stworzyłem dla mojego pakietu BBS w początku lat 90, postanowiłem ponownie opublikować projekt. W 2007 i 2008 roku antena została zoptymalizowana z wykorzystaniem różnych raportów z pasma 80m i porównania sygnałów. Testy były robione przy minimum plam słonecznych i testowane w złych warunkach propagacyjnych.

G7FEK .. i symulacje komputerowe.

Nie ma dwóch programów do symulacji dających takich samych wyników i nie można symulować wszystkich parametrów więc  testy komputerowe anten pozwalają jedynie na przygotowanie koncepcji - można chyba powiedzieć, że nie jestem wielkim ich fanem. W ten sposób antena została zoptymalizowana w świecie rzeczywistym.

Zawsze byłem zwolennikiem budowy anten oceniając rzeczywiste wyniki, tak jak robią profesjonaliści. Wydaje się, że kilku amatorów chciało budować anteny w tych dniach i nie chcieli ich oceniać samym symulowaniem danych. Często czytam artykuły z "właściwościami" pochodzącymi w całości z testów danych w oprogramowaniu - często po liczbach i "po łepkach". Jak możesz dostarczyć danych dotyczących skuteczności anten, które nie zostały jeszcze zbudowane?

W odpowiedzi na wnioski, dane pochodzą od innych amatorów.
Program  EZNEC pokazuje dane gorzej niż faktycznie występuje w prawdziwym życiu, ale daje dobry podgląd w jaki sposób działa antena. Program MMANA-GAL wydaje się być dużo bardziej realistyczny w stosunku do rzeczywistej anteny i jest zalecany do bardziej szczegółowej oceny (plus jest pełne darmowe oprogramowanie!). W programie MMANA-GAL elementy wydają się nieco dłuższe, niż w prawdziwym życiu, prawdopodobnie dlatego, że wpływ izolacji przewodów nie jest uwzględniony w programie.

Wykres SWR anteny G7FEK z EZNEC

Materiał ze strony http://www.g7fek.co.uk/news.php
Poprawka tłumaczenia GOOGLE przez SP8WQX
TU do pobrania plik pdf z opisem anteny
Komentarze
2 #1 sp8gsc
dnia 08.09.2014 19:16
wygląda na to, że dla amatrów pracy dx-owej mających niewiele miejsca na antenę jest to antena idealna. 7,5m nad ziemią, a wiec niezbyt wysoko, 15m długości (11,7 + 2,5) z odciagami, pionowa drabinka 7,4 m (po co drabinka? - rozstaw przewodów niemmniej niż 2 cm - z orginalnego tekstu)
2 #2 sp8gsc
dnia 08.09.2014 19:30
Antena wymaga przeciwwag. Moga byc wkopane w ziemie 5-10m długosci. Minimum 4, lepiej wielokrotmnośc np 16. Moga byc izolowane poprowadzone ok 0,5m nad ziemią wtedy powinny być rezonansowe na kazde pasmo (po jedenj lub po dwie w rózne strony..
2 #3 sp8gsc
dnia 08.09.2014 19:37
Zalecane jest by ramiona raczej szły w dół niż do góry, a wiec wskazane byłoby podtrzymanie anteny w punkcie zasilania, ale mozna to zrobic wyłącznie przy uzyciu materiałow nieprzewodzących czyli np tyczki z włókna szklanego lub innego sztywnego i nieprzewodzącego materiału.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.20
17,811,183 unikalne wizyty