Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SP8IZA
[off] 01/07/2021 08:24
Poszukujemy kogoś kto jest wstanie pomóc z przywróceniem świetności anteny GP3 od SP7GXP Antena stoi u naszego niepełnosprawnego kolegi Seweryna SQ8SEV w Borowej koło Dęblina. Kontakt sq8sev@wp.eu

sq7ai
[off] 28/02/2021 12:04
SP7CPT SK W dniu wczorajszym zmarł janowski nestor Józef Skrzypa SP7CPT. Msza żałobna w Janowie Lubelskim w kościele pw. Jana Chrzciciela dnia 2 marca 2021 o godzinie 13.

sp8mar
[off] 21/02/2021 11:47
Znowu niemiła wiadomość SQ5CJB SK Kolega z klubu sp5kjz -Łuków. Znany ze zjazdów w Woli Okrzejskiej, radioamator.Duży Ben.Cześć Jego pamięci

[A] sp8ab
[off] 20/08/2020 21:48
Jeszcze raz zapraszam na Walne Zebranie Członków OT20, 23 sierpnia w Tarle. Będą karty QSL

UY3WX
[off] 13/08/2020 08:36
Dzinki, Marianie,sp7moq za e-maile.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 374
Najnowszy user: sp8azl
Facebook Like

Nawigacja
Odkrywamy tajniki kart QSL

Starzy wyjadacze nie skorzystają zbyt z tego materiału i mogą iść na kawę choć zawsze mogą dodać kilka słów krytyki, bo staż mój niewielki, a doświadczenia nigdy za dużo.

W internecie niewiele jest materiałów na temat samych kart QSL. Slogany typu " Co to jest?" i z czym się to je?" nie są już żadną tajemnicą dla młodych krótkofalowców.

Jednak karty QSL nie są zwykłym kawałkiem papieru, a nawet powiedziałbym są tak istotne w życiu krótkofalowca, że ich brak niejednokrotnie powoduje swoistego rodzaju niedosyt w naszym wspaniałym hobby.

Jak pisałem nie będę się rozpisywał czym są karty QSL, bo w necie jest grom informacji na ten temat natomiast skupię się nad bardzo istotnym faktem jakim jest "nieważa karta QSL".

Ktoś zapyta "...- jak to nieważna?...."

"- ...przecież wysłałem i otrzymałem potwierdzenie zwrotne. Mam tu wszystko na karcie.... zgadza się z moim logiem i wogóle... co to za brednie..."

Ano nieważna... fałszywa czy też kawałek wydrukowanego świstka.

Zacznijmy jednak od początku. Wyprawa przez Tworzenie karty QSL do jej doręczenia jest długa i ciekawa więc warto coś niecoś wiedzieć.

Całą zabawę w wysyłanie kart zaczynamy od wyboru jej szaty graficznej, zawartości, układu itp. Warto teraz wspomnieć o wymiarach karty QSL. Nie jest bowiem ustalony "z góry" wymiar karty za to jest przyjęta od wielu wielu lat zasada, której powinniśmy przestrzegać. Wymiar karty QSL to 140mm x 90mm. Dlaczego? Dlatego, że karty QSL nie są wysyłane w 95 przypadkach via Poczta tylko przez Biuro QSL, które je sortuje i pakuje do dalszej wysyłki.

Jak myślicie co się stanie z 1000 kart posortowanych w stos w których jedna jest większa i wystaje poza inne? Managerowie QSL starają się ocalić takie karty przed zniszczeniem, bo karty są pakowane w "ściśnięte" paczki dla bezpieczeństwa, ale zdarza się, że narożniki karty ulegają zniszczeniu. Aby tego uniknąć trzymajmy się przyjętego standardu. Żaden QSL Manager nie chce być oskarżony o zniszczenie karty QSL.

Teraz kolejna sprawa. Zawartość czy też treść karty.

Kiedyś było inaczej.....dziś...w dobie nowoczesnej techniki i coraz nowszych pomysłów karty nie są już jednokolorowe, jednostronne.  Tryskają pomysłami, barwami za ich treść jest różna i na tym się teraz skupimy. Znajduje się na nich wiele informacji, które uważamy za stosowne do umieszczenia.

Co powinno być na karcie?

Z pewnością takie dane jak:

  • Nasz znak
  • Znak korespondenta (u SWL : usłyszany)
  • Data łaczności (nasłuchu)
  • Czas łaczności (nasłuchu)
  • Częstoliwość (lub pasmo)
  • Rodzaj emisji
  • Raport słyszalności korespondenta (jeśli SWL znaki obu stacji, a raport dla tej do której wysyłamy kartę)

 

Co możemy dodać do informacji?

  • VIA(przez kogo wysyłami kartę)

Reszta zamieszconych tekstów pełni rolę informacyjną i nie ma wpływu na zaliczenie QSO oraz drogę karty.

Dane adresowe, strefy wywoławcze, skróty do dyplomów, logo PZK (jesli jesteśmy członkami PZK), TRX, Anteny itp itp są tylko dla informacji odbiorcy.

Jedak jeden element jest najważnejszy bez którego karta jest wydrukiem z komutera który każdy może podrobić łacznie z piecząteczką (szczegónie przy naklejkach z programów drukujących etykiety) to PODPIS nasz podpis włąsnoręczny.

Często i gęsto jak mawiają popełaniamy błąd w polu Emisji (MODE) oraz początku wypisywania karty.

W polu MODE wpisujemy SSB i już albo FM. No tak.... ale czy FM był u obu korespondentów? Jeśli tak to wpis wydaje się OK, ale jest uzależniony od tego co wpisujemy przed określeniem "TO RADIO.....", CONFIRMING QSO.......", "CONFIRMING 2-WAY QSO.......", a może w tabelce mamy "2-WAY" odnośnie modulacji(MODE).

Wzór1

Wrór2

Wzór3

Powyższe przykłady pokazują jak korespondenci wypisują karty QSL.Gdzieś jest błąd.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 100% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Wygenerowano w sekund: 0.17
17,144,962 unikalne wizyty