Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SQ8HNB
[off] 12/10/2024 15:43
KTOŚ ma pomysł jak odblokować dostęp do PGA ROBOTA ??

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 9

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

Nawigacja
Nauka nadawania

W obecych czasach nie ma konieczności uczenia się nadawania na kluczu sztorcowym, ponieważ i tak do nadawania "na pasmach" używa się przeważnie klucza elektronicznego, który jest wbudowany do transcivera. Należy zaopatrzyć się w sam manipulator (najlepiej ten sam, który będziemy potem używali), a do celów szkoleniowych można wykonać (albo kupić lub pożyczyć) dowolny układ klucza elektronicznego zaopatrzony w generator dźwięku. Opanowanie nadawania polega na "wyczuciu" manipulatora tak by udawało się nadawać dowolne ciągi znaków składających się krótkich i długich sygnałów w różnych konfiguracjach, to są właśnie znaki alfabetu Morse'a. Najtrudniejsze jest nauczenie się nadawania tych znaków bez "dodatkowych" przerw w środku. Przełączenie z długiego sygnału na krótki (a także z krótkiego na długi) musi odbyć się w czasie kiedy klucz "nadaje" przerwę miedzy znakami. Inaczej mówiąc odstęp miedzy długim i krótkim, a także krótkim i długim musi być taki sam jak odstęp miedzy dwoma krótkimi nadawanymi przez klucz automatycznie. Oczywiście należy też ćwiczyć nadawanie dwóch, trzech czterech, a nawet pięciu sygnałów jednakowych.

Uwaga !

Do treningu nauki nadawania na kluczu elektronicznym wcale nie trzeba znać telegrafii  Smile tzn. nie trzeba wiedzieć co się nadaje, ponieważ ważne jest tylko opanowanie manipulatora. Jak nauczymy się odbioru będzie wiadomo jaki zestaw krótkich i długich sygnałów jest przypisany kazdej literze (i cyfrze) w alfabecie Morse'a. Aczkolwiek lepiej jest uczyć się odwrotnie tzn. - najpierw odbioru.

Krzysztof SP8GSC

Komentarze
132 #1 SP8SW
dnia 15.04.2011 10:25
Och Ty Nasz Drogi Nauczycielu !!!

Od lat próbuję, kilka manipulatorów różnych "wymanipulowałem", i nadal nie potrafię używać "na boki", muszę sobie radzić "sztorcowo" jeśli komputera nie starcza.
Nawet lubię dodać coś "z palca" do QSO, to coś jak własny odręczny podpis w korespondencji pisanej na komputerze, jak ten krzyżyk podpisu analfabety co to powoduje że "wezwanie" staje się "listem" .
Tak więc sądzę że jak ktoś ma manipulować, to od razu tak jak by chciał to w całym życiu robić.
A nie że na początek z góry na dół, potem na boki, a potem może jeszcze inaczej, to nie jak 'kamasutra' ...
Jak się zacznie od klawiatury to tak na prawdę później szansa na nabranie wprawy w czymkolwiek innym jest mizerna....
2 #2 sp8gsc
dnia 17.04.2011 10:43
W odpowiedzi napiszę, że po opanowaniu manipultora nadawanie na nim to czysta przyjemność.
Kluczem jest chyba właściwy manipulator, choć przyszła mi do głowy jeszcze jedna ewentualność. Chodzi o nadawanie "z pamiecią jednego znaku". Niektórzy tak lubią, a ja absolutnie nie, jesli klucz jest tak ustawiony to nadawanie w ogóle mi sie nie klei i robię błąd za będem, a przyjemność z nadawania jest żadna. Może po prostu trzeba zmienić ustaweinia klucza elektronowego.
Klawiatuta i "sztorc" nie sa przeszkodą. Trzeba po prostu "wyczuć" manipulator. Jest to zwiazane z dość długim czasem ternowania, a opanowanie tej umiejetności jest nieco zbliżone do opanowania gry na prostym instrumencie (chodzi o rytm, a nie o melodię). Tzw. melodia znaków Morse'a jest ważniejsza przy odbiorze.
Klucz sztocowy nie daje możliwości bezproblemowego nadwania z wiekszymi predkosciami, na "elektronie' jest to dość proste. A samo nadawanie znacznie, ale to znacznie mniej męczące.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.14
18,048,301 unikalne wizyty