Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SP8IZA
[off] 01/07/2021 08:24
Poszukujemy kogoś kto jest wstanie pomóc z przywróceniem świetności anteny GP3 od SP7GXP Antena stoi u naszego niepełnosprawnego kolegi Seweryna SQ8SEV w Borowej koło Dęblina. Kontakt sq8sev@wp.eu

sq7ai
[off] 28/02/2021 12:04
SP7CPT SK W dniu wczorajszym zmarł janowski nestor Józef Skrzypa SP7CPT. Msza żałobna w Janowie Lubelskim w kościele pw. Jana Chrzciciela dnia 2 marca 2021 o godzinie 13.

sp8mar
[off] 21/02/2021 11:47
Znowu niemiła wiadomość SQ5CJB SK Kolega z klubu sp5kjz -Łuków. Znany ze zjazdów w Woli Okrzejskiej, radioamator.Duży Ben.Cześć Jego pamięci

[A] sp8ab
[off] 20/08/2020 21:48
Jeszcze raz zapraszam na Walne Zebranie Członków OT20, 23 sierpnia w Tarle. Będą karty QSL

UY3WX
[off] 13/08/2020 08:36
Dzinki, Marianie,sp7moq za e-maile.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 2

Userów online: 0

Łącznie userów: 374
Najnowszy user: sp8azl
Facebook Like

Nawigacja
Nauka nadawania

W obecych czasach nie ma konieczności uczenia się nadawania na kluczu sztorcowym, ponieważ i tak do nadawania "na pasmach" używa się przeważnie klucza elektronicznego, który jest wbudowany do transcivera. Należy zaopatrzyć się w sam manipulator (najlepiej ten sam, który będziemy potem używali), a do celów szkoleniowych można wykonać (albo kupić lub pożyczyć) dowolny układ klucza elektronicznego zaopatrzony w generator dźwięku. Opanowanie nadawania polega na "wyczuciu" manipulatora tak by udawało się nadawać dowolne ciągi znaków składających się krótkich i długich sygnałów w różnych konfiguracjach, to są właśnie znaki alfabetu Morse'a. Najtrudniejsze jest nauczenie się nadawania tych znaków bez "dodatkowych" przerw w środku. Przełączenie z długiego sygnału na krótki (a także z krótkiego na długi) musi odbyć się w czasie kiedy klucz "nadaje" przerwę miedzy znakami. Inaczej mówiąc odstęp miedzy długim i krótkim, a także krótkim i długim musi być taki sam jak odstęp miedzy dwoma krótkimi nadawanymi przez klucz automatycznie. Oczywiście należy też ćwiczyć nadawanie dwóch, trzech czterech, a nawet pięciu sygnałów jednakowych.

Uwaga !

Do treningu nauki nadawania na kluczu elektronicznym wcale nie trzeba znać telegrafii  Smile tzn. nie trzeba wiedzieć co się nadaje, ponieważ ważne jest tylko opanowanie manipulatora. Jak nauczymy się odbioru będzie wiadomo jaki zestaw krótkich i długich sygnałów jest przypisany kazdej literze (i cyfrze) w alfabecie Morse'a. Aczkolwiek lepiej jest uczyć się odwrotnie tzn. - najpierw odbioru.

Krzysztof SP8GSC

Komentarze
132 #1 SP8SW
dnia 15.04.2011 10:25
Och Ty Nasz Drogi Nauczycielu !!!

Od lat próbuję, kilka manipulatorów różnych "wymanipulowałem", i nadal nie potrafię używać "na boki", muszę sobie radzić "sztorcowo" jeśli komputera nie starcza.
Nawet lubię dodać coś "z palca" do QSO, to coś jak własny odręczny podpis w korespondencji pisanej na komputerze, jak ten krzyżyk podpisu analfabety co to powoduje że "wezwanie" staje się "listem" .
Tak więc sądzę że jak ktoś ma manipulować, to od razu tak jak by chciał to w całym życiu robić.
A nie że na początek z góry na dół, potem na boki, a potem może jeszcze inaczej, to nie jak 'kamasutra' ...
Jak się zacznie od klawiatury to tak na prawdę później szansa na nabranie wprawy w czymkolwiek innym jest mizerna....
2 #2 sp8gsc
dnia 17.04.2011 10:43
W odpowiedzi napiszę, że po opanowaniu manipultora nadawanie na nim to czysta przyjemność.
Kluczem jest chyba właściwy manipulator, choć przyszła mi do głowy jeszcze jedna ewentualność. Chodzi o nadawanie "z pamiecią jednego znaku". Niektórzy tak lubią, a ja absolutnie nie, jesli klucz jest tak ustawiony to nadawanie w ogóle mi sie nie klei i robię błąd za będem, a przyjemność z nadawania jest żadna. Może po prostu trzeba zmienić ustaweinia klucza elektronowego.
Klawiatuta i "sztorc" nie sa przeszkodą. Trzeba po prostu "wyczuć" manipulator. Jest to zwiazane z dość długim czasem ternowania, a opanowanie tej umiejetności jest nieco zbliżone do opanowania gry na prostym instrumencie (chodzi o rytm, a nie o melodię). Tzw. melodia znaków Morse'a jest ważniejsza przy odbiorze.
Klucz sztocowy nie daje możliwości bezproblemowego nadwania z wiekszymi predkosciami, na "elektronie' jest to dość proste. A samo nadawanie znacznie, ale to znacznie mniej męczące.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.24
17,144,890 unikalne wizyty