Do ich obowiązków należało nie tylko utrzymywanie łączności radiowej z innymi jednostkami i z lądem, ale także konserwacja nowoczesnej aparatury nadawczo-odbiorczej. Musieli też dbać, by baterie awaryjne, wykorzystywane w przypadku braku energii elektrycznej na pokładzie oraz w razie uszkodzenia awaryjnego generatora, były zawsze naładowane. Poza tym mieli obowiązek zapoznawać się z comiesięcznymi biuletynami wyda'wanymi przez Marconi Company, zawierającymi informacje na temat nadbrzeżnych radiostacji, kursów statków i ich odległości od brzegu. Pozycja radiotelegrafistów "Titanica", Jacka Philipsa i Harolda Bride'a, była - podobnie jak pozycja ich kolegów na innych statkach - dość nieokreślona, oficjalnie bowiem nie byli członkami załogi, lecz pracownikami Marconi Company, nosili jej mundury i od niej otrzymywali wynagrodzenie.
Jednocześnie podpisywali regulamin pokładowy i jako oficerowie niższego stopnia, mieli obowiązek wypełniać rozkazy kapitana Edwarda Johna Smitha. Ostra walka o panowanie w żegludze pasażerskiej nie ominęła sektora łączności. Marconi Company współzawodniczyła tutaj z spółkami telekomunikacyjnymi, m.in. Telefunken, Lee De Forest i United Wireless. Mogłoby się wydawać, że zapewnienie bezpieczeństwa na morzu powinno mieć absolutny priorytet wobec innych celów, a kompanie winny współpracować ze sobą w dążeniu do jego osiągnięcia.
Było jednak inaczej, a kompanie telekomunikacyjne w dążeniu do zwalczenia konkurencji nie cofały się przed posunięciami wysoce nieetycznymi, takimi jak zmuszanie niektórych operatorów do zakłócania transmisji innych radiostacji. Pomieszczenie, w którym znajdowała się radiostacja na "Olympicu", było niemalże identyczne z pomieszczeniem na "Titanicu".
Obowiązkiem radiotelegrafistów było prowadzenie ciągłego nasłuchu, dlatego często starali się jakoś ozdobić pomieszczenia, w których przychodziło im spędzać długie godziny ze słuchawkami na uszach i ręką na kluczu telegraficznym. Radiooperatorzy "Titanica": -John George "Jack" Phillips (ur. 11 kwietnia 1887, zm. 15 kwietnia 1912) - starszy radiooperator na statku RMS Titanic.
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub
zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?
dnia 30.09.2012 13:10
dnia 04.10.2012 12:11