Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SQ8MZW
[off] 03/01/2023 13:54
Dzień Dobry Jeśli ktoś ma kontakt z SP8DXO proszę o info lub prośba o kontakt ze mną. sq8mzw@gmail.com lub telefonicznie. Dziekuję Maciek

sp7wme
[off] 12/11/2022 19:17
zapraszam na testy lacznosci sp-emcom pzk, kazdy poniedzialek 20.00-20.30 czasu lokalnego na 3,760 vy 73 de SP7WME

sp7wme
[off] 11/11/2022 09:53
witam :-) w dn. 07.05.2022 SP5OSP napisal:"dawne SP EMCOM PZK sie rozsypalo i nie istnieje" - mowiac delikatnie - sklamal, a jakim celu? chyba wiem ... w dodatku umiescil tego fejka na stron

SP5OSP
[off] 07/05/2022 19:27
Witajcie. Moja uwaga do komunikatu radiowego z dnia 05-05-2022. Ćwiczenia organizowała grupa EmCom Polska !! Dawne SP EmCom się rozsypało i nie istnieje. 73!

sp8iap
[off] 10/11/2021 17:57
poszukuje kogos kto ma do sprzedania TS 830S lub Ts53O S prosze o info ...

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 389
Najnowszy user: SQ8MK
Facebook Like

Nawigacja
SP8SZ (1909 - 1968)
Images: sp8sz.jpg

9 stycznia tego roku minęło 39 lat od chwili gdy zamilkł na zawsze klucz inż.Władysława SOCHY - SP8SZ, człowieka nietuzinkowego przyjaciela młodzieży, wytrawnego DX-mana, członka PZK od zawsze oraz bez reszty oddanego naszej Organizacji działacza i społecznika.

Pan Władysław urodził się 20 lipca 1909 r w Bystrzejowicach, z której to miejscowości wyszedł po ukończeniu szkoły powszechnej aby podjąć naukę w Liceum im.Zamojskiego w Lublinie a następnie w Szkole Techniczno-Przemysłowej zlokalizowanej również w naszym mieście. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem w 1928 r i natychmiast, jako bardzo dobry fachowiec znalazł pracę w Biurze Techniczno-Handlowym Inżynierów w Lublinie.

W tej firmie pracował do 1934 r ,początkowo jako radiotechnik a w następnych latach jako Kierownik Działu Radiowego. W roku 1930 czyli wtedy gdy był już szefem działu „radio”, statecznym pracownikiem i bardzo poważanym człowiekiem połknął bakcyla radioamatorskiego i zaczął eksperymentować  na falach krótkich oraz uwaga, uwaga na QRG  56 MHz. Przez 5 następnych lat czyli do 1939r inż.Władysław Socha pracował w przemyśle lotniczym jako starszy kontroler lotniczy, początkowo w PZL-Warszawa a następnie w Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Trzeba podkreślić, że w tamtych czasach na pracę w Zakładach Lotniczych mogli liczyć wyłącznie specjaliści o najwyższych kwalifikacjach zawodowych oraz wykazujących się niezachwianym patriotyzmem. Mimo bardzo odpowiedzialnej pracy i związanymi z nią rozlicznymi obowiązkami, Pan Władysław znajdował czas na ukochane radioamatorstwo. Owocem tych głębokich zainteresowań była licencja nasłuchowca oraz znak SPL-44 a w następnym czasie licencja nadawcy i znak SP3AS. Był bardzo aktywnym radiooperatorem a jego umiłowaniem stała się praca  telegrafią, której tajniki przekazywał młodszym kolegom. Jego społeczne działania jak również fakt, że był jednym z pierwszych krótkofalowców Lubelszczyzny - doprowadziły do tego, iż stał się współorganizatorem i założycielem Lubelskiego Klubu Radionadawców a fakt ten miał miejsce w 1938 r.

Wojna i okupacja przerwały działalność zawodowąi radioamatorską Pana Władysława.Praktycznie niczego nie wiemy o Jego losach a latach 1939-1944. Możemy się tylko domyślać,że ze swoimi kwalifikacjami znalazł się w centrum uwagi Władz Polski Podziemnej a fakt ten zdaje się potwierdzać brakiem jakiej kolwiek informacji o tych latach w pisanych przez Niego życiorysach. Uznał widocznie, że wzmianki na te tematy mogą być bardzo niebezpieczne dla Niego i Jego Najbliższych. W latach 1944 - 1950 pracował jako kierownik techniczny w Wytwórni Maszyni Aparatów dla Przemysłu Spożywczego. ”Ktoś” uznał, że były specjalista z Zakładów Lotniczych Polski Burżuazyjnej, z niejasną przeszłością okupacyjną doskonale będzie się nadawał do kierowania produkcją masielnic przemysłowych, konwi do mleka i maszyn do zawijania cukierków. Przez następnych 10 lat tz.do roku 1960 , Pan Władysław jest głównym doradcą technicznym w Instytucie Hematologii w Warszawie. W tym czasie otrzymuje 3 patenty za wynalazki oraz konstruuje pierwszą w Kraju aparaturę do liofilizacji plazmy leczniczej. Zawodowe sukcesy nie odsuwają na plan dalszy Jego fascynacji krótkofalarstwem. To wszystko co z tym pojęciem jest związane - tkwi w Nim bardzo głęboko. Niestety, uwarunkowania polityczne nie pozwalają na szybkie odzyskanie licencji i aktywną pracę eterową. W końcu Jego działania i zabiegi doprowadzają do tego, że otrzymuje na nowo licencję i znak SP8SZ.  Od 1961 r Pan Władysław jest konsultantem do spraw projektowania i budowy aparatury doświadczalnej w Zjednoczeniu Wytwórni Surowic Szczepionek w Lublinie a równocześnie jest Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w Izbie Rzemieślniczej Lublina. Ukochaniem Pana Władysława, już jako SP8SZ stała się praca DX-owa. W krótkim czasie staje się członkiem SPDX-Clubu a następnie zostaje wpisany na Listę Honorową co jest równoznaczne  ze swego rodzaju nobilitacją krótkofalarską.

Pan Władysław używał prostych anten dipolowych do których doprowadzał pokaźną moc w-cz. Piszący te słowa miał możność obejżyć z bliska legendarną aparaturę SP8SZ-ta. Szczególnie nadajnik o budowie panelowej, którego wysokość sięgała 2 metrów, którego wszystkie uchwyty i śruby lśniły chromem - budził niekłamany podziw. Podobno konstruktor tego cacka poświęcił na jego budowę ogromną ilość czasu  a za pieniądze jakie weń  włożył w tamtych czasach można było kupić samochód m-ki „Syrena”. Waga tego „nadajniczka” też była  słuszna - bowiem przed ostateczną jego lokalizacją trzeba  było dokonać obliczeń wytrzymałości stropów w mieszkaniu Pana Władysława. W 1962 r SP8SZ zostaje sekretarzem technicznym Oddziału  Wojewódzkiego PZK w Lublinie. Funkcję tą pełnił aż do momentu „przejścia na wieczną wartę nasłuchową”.

Zapamiętajmy - znak SP8SZ był nierozerwalnie związany z Lublinem a postać Pana Władysława wyznaczyła kawał historii krótkofalarstwa Lubelszczyzny.

 Andrzej SP8BWR

                                                                      

 

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.17
17,469,457 unikalne wizyty