Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

[A] sp8ab
[off] 19/08/2019 19:29
LMUKF rozliczony. Na Logsp jest błąd skryptu rozliczającego i nie mogłem tam wygenerować wyników.

[A] sp8ab
[off] 11/07/2019 21:29
Cała paczka do pobrania stąd https://drive.goo.
..sp=sharing

[A] sp8ab
[off] 11/07/2019 21:28
Zdjęcia z Woli Okrzejskiej sa opublikowane na stronie oraz https://photos.ap.
..Apdj3WtDd8

[A] sp8ab
[off] 06/06/2019 22:00
Czasami. W czym problem?

[A] SP5KP
[off] 14/05/2019 17:46
Jeśli ktoś posiada uprawnienia edycji dodanych NEWSÓW- to na stronie to proszę o kontakt emailowy. sp5kp@wp.pl

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 356
Najnowszy user: SP8UFY
Facebook Like

EU HF Championship
Zawody

W najbliższą sobotę, 4 sierpnia 2018 r. odbędą tradycyjnie zawody EU HF Championship organizowane przez Slovenia Contest Club w randze mistrzostw Europy.


 

Zawody bardzo przyjemne i godne polecenia z powodu dwunastogodzinnego okresu trwania i dobrej frekwencji.
Zaczynają się o 12UTC w sobotę i kończą o północy UTC. Przedmiotem są qso pomiędzy stacjami europejskimi. Wymieniane grupy kontrolne to dwucyfrowe liczby będące końcówką roku uzyskania pierwszego pozwolenia radiowego - licencji. Te same liczby w grupach kontrolnych stanowią mnożnik, liczony na każdym paśmie oddzielnie. Kategorie uczestnictwa to tylko Single Operator All Band z podziałem na emisje, CW/SSB/MIXED i moce LOW i HIGH Power, bez kategorii jednopasmowych i QRP.

Dozwolone jest używanie klastrów i skimmerów w każdej postaci bez podziału na assited i noassisted. Niestety, dużym ograniczeniem, szczególnie w wykorzystaniu techniki so2r jest limit zmian pasm i emisji. W ciągu godziny zegarowej można zmienić tylko 10 razy pasmo lub 5 razy pasmo i 5 razy emisją w Mixed. Wyklucza to praktycznie zastosowanie techniki Dual CQ i bardzo utrudnia i ogranicza dorabianie mnożników na drugim trx-ie, praktycznie średnio co 12 minut. Niewiele zawodów posiada jeszcze takie ograniczenia.

Termin nadsyłania logów wynosi tylko 48 godzin, warto o tym pamiętać.
Pomimo, że nawiązuje się qso tylko z EU, zawody są dla nas dość trudne. Nasze położenie w centrum Europy nie predysponuje nas do uzyskiwania czołowych wyników, ze względu na problemy z bliskimi qso na wyższych pasmach. Nie oznacza to, że nie wygrywają stacje z naszego rejonu, jednak próżno szukać polskich stacji na szczytach tabelek. Niemniej czasami zdarzają się miejsca w pierwszej dziesiątce, a nawet w trójce. Wyniki z ostatnich, ponad dwudziestu lat można znaleźć na stronie: http://lea.hamrad...euhfc.htm, a rekordy stacji polskich: http://sp3key.com..._hf_x.php.
W ramach rozliczenia zawodów prowadzona jest również klasyfikacja "narodowa" - "National Competition". Z SP corocznie wpływa od 30 do 50 logów, co plasuje nas pod tym względem dość wysoko. Niestety, nie ma to przełożenia na pozycję Polski w klasyfikacji ogólnej - punktowej. Rzadko plasujemy się w pierwszej dziesiątce. Wyniki tego współzawodnictwa dostępne są również na podanej wyżej stronie.
Trudno podpowiedzieć jakąś sensowną taktykę. Wydaje się, że przez pierwszą połowę podstawowymi pasmami będą na zmianę 20m i 40m z ewentualnym kontrolowaniem 15-tki i 10-tki na okoliczność jakiś short skipowych otwarć. Należy pamiętać o limicie zmian. Druga połowa, szczególnie po zmierzchu, to oczywiście niskie pasma, o wiele dla nas łatwiejsze. Im niższe pasmo tym później. W Low Power na CW daje się przekroczyć liczbę tysiąca qso, w High Power nawet o czterysta więcej. Jest więc co robić.
Ponieważ grupa kontrolna jest nietypowa, warto przygotować sobie z poprzednich zawodów plik podpowiedzi Call History. Jest to ważne również ze względu na wyświetlane na bandmapie dostępnych mnożników.

Pełny regulamin i wszystkie informacje dostępne są na stronie: http://lea.hamrad.../euhfc.htm

Zachęcam do udziału. Pozdrawiam i do usłyszenia w zawodach.


Bogusław sp7ivo

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.29
16,297,686 unikalne wizyty