Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

SP5OSP
[off] 13/07/2023 21:33
W dniu dzisiejszym po półrocznej przerwie ruszył przemiennik SR8LLB w Lubartowie. Przemiennik działa w sieci FM Poland: http://hamspirit.p
l/?p=2449 wiecej o FM Poland http://fm-poland.p
l:888

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 2

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

Pierwszy krok...
NadesłaneSzanowny Panie Prezesie!!! Chce poprosić Pana o określenie procedury uzyskiwania Licencji Nasluchowca /SWL/.Temat jest na czasie.Nasza Strona przyciąga coraz więcej Kolegów, którzy widzą w niej furtkę do wejścia w "świat fal radiowych".Moim zdaniem pierwszym krokiem dla nich powinien być znak SWL.Jasna i klarowna procedura uzyskania znaku ułatwi ten krok.Posiadając znak poczują sie "u siebie".Informacje te zamieszczone na naszym RAL-u wyjasnią wszystkie wątpliwosci / do kogo napisać podanie,czy potrzebny jest wprowadzający ,jakie prawa i obowiązki z posiadania Licencji wynikają ,itp/Z góry dziekuję za odpowiedz i przepraszam za śmialość!!!! Adam SP8FNB
Komentarze
2 #1 sp8gsc
dnia 01.10.2007 16:34
Ja mysle ze przed uzyskaniem licencji nasluchowej lepiej byloby jednak odbyc pewien staz w klubie krotkofalowcow, a dopiero potem wystąpić o licencję. Tylko że niestety w Lublinie nie ma ANI JEDNEGO dzialajacego klubu krotkofalowcow. Taka sytuacje jest wybitnie nieciekawa, bo wlasciwie nie ma dokad skierowac ewentualnych zainteresowanych krotkofalarstwem. W tak dużym miejscie, zeby nie bylo ANI JEDNEGO KLUBU, do ktorego można by bylo pojść choć raz w miesiacu? I co zarzad oddzialu na to? Jakie planuje działania?
A co do uzyskania licencji nasluchowej to mysle ze kroki sa trzy:
1. Wypelnienie i wysłanie (lub zlozenie) deklaracji członkowskiej.
2. Zapłacenie składek PZK (w tym oddziałowej).
3. Złożenie wniosku o wydanie licencji nasluchowej.
Do kogo? - oczywiscie do sekretarza oddzialowego.
14 #2 sp8hpw
dnia 01.10.2007 22:04
Procedura opisana przez Krzysztofa SP8GSC jest jedyną słuszną i jedyną obowiązującą w obecnych realiach. Mówiliśmy o tym na jednym ze spotkań niedzielnych wczesną wiosną. Sądzę, że w krótkim czasie pojawi się na stronie zakładka omawiająca kwestie SWL i związanej z tym procedury. Do kogo pisać w tej sprawie?
Do Jacka SQ8JIS lub do mnie (SP8HPW). Kolejność działań jest taka jak opisał Krzysztof SP8GSC w swoim komentarzu powyżej.

Kwestia klubu jest ogólnie znana od szeregu lat. Pytanie co na to zarząd oddziału jest pytaniem o kilka kwestii na raz, które to kwestie muszą być wspólnie rozwiązane i nie chodzi tu tylko o pieniądze (choć one są ważne i się liczą). Pytania według mnie są następujące:
1. Czy jest ktoś, kto chciałby zająć się regularnie prowadzeniem klubu, często za niską płacę lub społecznie w ramach innej organizacji (np. spółdzielnie, bogatsze zakłady pracy, domy kultury, szkoły techniczne)? Przy czym regularnie oznacza, iż klub będzie FAKTYCZNIE otwarty w określone dni tygodnia lub miesiąca i to w perspektywie co najmniej dwóch lat. I nie chodzi to o członków Zarządu OT ale członków PZK, którzy zajęliby się prowadzeniem takiego klubu. Przykłady klubów, które formalnie istnieją ale tak naprawdę są martwe można podać (z terenu Lublina). Kolejne pytanie z tym związane jaest takie: Dlaczego niektóre luby, które mają pomieszczenie, radiostacje, anteny działają bardzo marnie lub nie działają wcale (z terenu Lublina)?
2. Prowadzenie klubu to nie tylko regularne otwieranie ale i program działania. Czy ktoś ma taki program działania? Moje osobiste odczucia są takie, że program to może byłoby łatwo stworzyć, natomiast trudniej zrealizować w dłuższym horyzoncie czasowym (patrz p.1).
3. Ile osób w obecnych realiach odwiedzałoby klub w miarę regularnie? Jest to może mniejszej wagi problem ale w dzisiejszym zabieganiu i ogólnym braku czasu bardzo szybko to może być problemem.

Dla mnie najistotniejsze jest pytanie 1. Od tego wszystko się zaczyna. Jak jest grupa liderów-zapaleńców, to inne trudności są łatwiejsze do pokonania.

Będę wdzięczny za komentarze w tej sprawie.

Pozdrawiam użytkowników RAL.

Jurek, SP8HPW
6 #3 SQ8GHY
dnia 01.10.2007 22:30
Powiem tak, kluby mają problemy z lokalami. My w SP8KAF lata użeraliśmy się z problemem związanym z brakiem dobrej woli ze strony człowieka, który zarządzał budynkiem. Po kilkudziesięciu takich wydarzenia, nie było po prostu siły walczyć z tym procederem. Kiedyś podobny problem był w SP8PLU na ul. Romantycznej, gdzie lokatorzy przekonali SM o naszej "szkodliwości" dla snu mieszkańców bloku, co oczywiście było absurdem. Oczywiście SM dowaliła taki czynsz że nie było możliwości sie utrzymać na nogach.

Wątpię aby jeden Klub sie utrzymał. W każdym społeczeństwie są grupy i grupki osób które razem nic nie stworzą, a osobno bardzo wiele... tz. w "swoim" gronie. Nutka konkurencyjności też tu ma znaczenie.

Według mnie:

Ad. 1. Trudno "zmusić" kogoś aby był w stanie się zdopingować otwierać Klub regularnie. Z życia wiem że z czasem jest krucho i czasami ktoś może "pocałować klamkę".

Ad. 2. Program? Wystarczy że Klub będzie otwarty, a reszta sama przyjdzie z lekką pomocą.

Ad. 3. Głównym problemem jest lokum. Niezależne lokum... Ciężko jest podnieść się po różnego rodzaju przeprowadzkach, mając na uwadze że za kilka miesięcy znowu jakiemuś gościowi coś się nie pomiesza i "elegancko" wyjdzie z problemu, dowalając np. wysoki czynsz.
2 #4 sp8gsc
dnia 02.10.2007 12:06
Dzyskusja o klubach przeniesiona na forum w dziale OT PZK Lublin "Klub krótkofalarski w Lublinie"
10 #5 SP8BWR
dnia 02.10.2007 14:05
I słusznie, bowiem komentarze zrobiły sie "na na temat" Koledzy, którzy zainteresowani są licencją nasłuchową proszeni są o poczytanie artykułu na ten temat.TU
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.21
17,919,593 unikalne wizyty