Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SQ8HNB
[off] 12/10/2024 15:43
KTOŚ ma pomysł jak odblokować dostęp do PGA ROBOTA ??

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 3

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

HF60KAB
NadesłaneOd 1 października 2007 roku z okazji 60 lecia istnienia znaku SP5KAB, pracuje stacja HF60KAB. Jest to najstarszy znak krótkofalarski wydany po roku 1945 i nieprzerwanie czynny do chwili obecnej. Podobnie jak 5 lat temu organizujemy konkurs o okolicznościowy honorowany numerowanym dyplomem. Termin konkursu – 24.XII do 31.XII. 2007.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.
Początki Warszawskiego Klubu Łączności SP5KAB.

Warszawski Klub Łączności powstał na bazie Centralnej Radiostacji Ligi Przyjaciół Żołnierza - SP5KAB. Brak dokumentów pozwalających jednoznacznie ustalić datę wydania zezwolenia dla stacji SP5KAB.

Można jednak ten moment określić na czas nie później niż między 22 lipca 1950 roku a
4 października 1950 roku, kiedy na wystawie z okazji Tygodnia Radiofonizacji Kraju zorganizowanej przez Społeczny Komitet Radiofonizacji Kraju pracowała stacja krótkofalowa SP5KAB obsługiwana przez członków LPŻ.

W dniu 22 lipca 1950 roku zorganizowano w Warszawie tzw. „zjazd zjednoczeniowy” przymusowo scalając TPŻ, ORMO i PZK. Powstała w ten sposób jedna organizacja - LPŻ.
Zjazd ten ostatecznie pogrzebał nadzieje na reaktywowanie Polskiego Związku Krótkofalowców.

Przy okazji zjazdu zorganizowano wystawę, w tym twórczości krótkofalarskiej.
Wystawę zorganizowano w Młodzieżowym Domu Kultury „Ognisko” mieszczącym się w budynku YMCA przy ulicy Konopnickiej 6. Tam właśnie Michał Wysokiński, pracownik ITR wystawił nadajnik AM oraz odbiornik AR88. Stopień mocy tego nadajnika pracował z trzema połączonymi równolegle lampami G807.

Warto podkreślić, że czasie wystawy stacja ta pracowała jeszcze pod znakiem SP5PZK.
W owym czasie w Polsce czynnych było tylko kilka stacji amatorskich.

Po wystawie powstał problem, co zrobić z radiostacją, na używanie, której jej konstruktor nie posiadał zezwolenia, choć był przedwojennym krótkofalowcem (SP1QE).

Anatol Jegliński (SP1CM), przedwojenny krótkofalowiec a w tamtym czasie oficer Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, doprowadził do zakupu tej radiostacji przez ZG LPŻ.

Fakt powyższy i to, że radiostacja wykonana została w ramach oficjalnych prac prowadzonych w ITR, uchroniło Michała Wysokińskiego przed poważnymi kłopotami ze strony organów bezpieczeństwa. Doradca radziecki w MBP zażądał od kpt. A.Jeglińskiego SP5CM, aby wydać zezwolenie do pracy radiostacji ale na innych falach niż pracujący amatorzy na zachodzie. Argument SP5CM o radzieckich krótkofalowcach pracujących na tych falach jednak go przekonał.

Radiostację zainstalowano na pierwszym piętrze budynku przy Krakowskim Przedmieściu 6 w siedzibie ZG LPŻ. Stacja wykorzystywała antenę typu Windom. Pierwszym operatorem stacji był Zenon Korsak (późniejszy SP5CF).

Anatol Jegliński (SP5CM) tworzył wtedy struktury LPŻ i zaproponował pracę w tworzącym się Biurze Łączności ZG LPŻ Zenonowi Korsakowi (późniejszy SP5CF). Było to wówczas biuro jednoosobowe.

Warto tu przypomnieć genezę znaku SP5KAB. Wszystkie ówczesne licencje przyznawano ze prefiksem SP5. Literę K przydzielano stacjom klubowym w „obozie socjalistycznym”, zaś sufiks KAB miały centralne radiostacje wszystkich organizacji krótkofalarskich, począwszy od centralnej stacji radioklubu DOSAF w Moskwie.

Jeden z nielicznych dokumentów na piśmie poświadczających te pierwsze lata krótkofalarstwa w Polsce to reprodukowane niżej zezwolenie wydane 8 września 1951 roku przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Zezwolenie pozwalało członkom klubu na pracę terenową w pasmach amatorskich, ale na odległość nie większą niż 60 km. W okresie późniejszym stacja SP5KAB został przeniesiony do MDK „Ognisko” przy ulicy Konopnickiej 6.

Wśród pierwszych operatorów stacji SP5KAB poza Zenonem Korsakiem byli: Tadeusz Piasecki SP5AW (SP5UAC),Wojciech Nietyksza (SP5FM), Ryszard Rossa (SP5AR), Witold Spława-Neuman (SP5AU), Janusz Gawałkiewicz (SP5BL), Edward Pokropek (SP5AA), Stanisław Grzyb (SP5SG).
Dalsze wspomnienia o długiej historii klubu w terminie późniejszym.
PS. Kolegów, którzy w tamtych latach zetknęli się z klubem SP5KAB zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami i udostępnienie posiadanych dokumentów.
Zezwolenie dla SP5KAB wydane przez MBP z roku 1951

Zenon Korsak (SP5CF) lata pięćdziesiąte
Na podstawie wspomnień m.in. Zenona Korsaka (SP5CF) przedstawionych w Warszawie w dniu 28.09.2007, opracowali Tomasz Ciepielowski (SP5CCC) i Włodzimierz Witaszewski (SP5AWY)

Regulamin Dyplomu wydanego z okazji 60-lecia istnienia stacji SP5KAB-HF60KAB Warszawskiego Klubu Łączności LOK


W grudniu 2007roku mija 60 rok istnienia Klubu Krótkofalarskiego SP5KAB, najstarszego czynnego znaku w Polsce po II Wojnie Światowej.

Zarząd Klubu SP5KAB łącznie z Zarządem LOK postanowił uczcić tą datę poprzez wydanie numerowa¬nych Dyplomów od l do 100 oraz okolicznościowych QSL-ek.
Punkty na uzyskanie Dyplomu można będzie zdobywać w okresie od 24 do 31 grudnia 2007 roku na dowolnych pasmach KF ze stacją klubową oraz aktualnymi lub byłymi członkami klubu (zgodnie z deklaracją nadawcy). Każde QSO z dowolną stacją niezależnie od pasma i emisji liczy się tylko raz.
Aby zdobyć Dyplom należy zgromadzić minimum:
Stacje SP 120 punktów
Stacje zagraniczne 70 punktów
Stacje okręgu SP5 150 punktów
Punktacja:
za QSO ze stacją HF60KAB 50 punktów
za QSO ze stacją członka Klubu SP5KAB 5 punktów (wg. deklaracji nadawcy, który po raporcie podaje literę A np. 59-A)
za QSO ze stacją byłego członka Klubu SP5KAB 2 punkty (wg. deklaracji nadawcy, który po raporcie podaje literę B np. 599-
Zgłoszenie na dyplom należy przesłać w formie wyciągu z logu. lub f maiłem na adres sp5awy@netlandia.net.pl, które należy przesłać do dnia 31 stycznia 200 roku (liczy się data stempla pocztowego) na adres: 25 Oddział Terenowy PZK, skr, pocztowa nr.3, 00-955 Warszawa 15. Stacje zagraniczne nie później jak do 31 stycznia 2008 (liczy się data stempla pocztowego), na ten sam adres.

Rozliczenie Konkursu i przesłanie Dyplomów zostanie dokonane do końca lutego 2008 roku. Werdykt Komisji jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu. Wszystkie QSO z stacją HF60KAB będą potwierdzone okolicznościowymi QSL-kami.

Kolejność przydzielania numerowanych Dyplomów od l do 100 będzie zależała od prawidłowo wypełnionego logu i daty ostatniej łączności dającej odpowiednią ilość punktów. W przypadku kilku stacji kończącej tego samego dnia łączności o numerze dyplomu będzie decydowała dodatkowo godzina łączności.

Członkowie i byli członkowie SP5KAB przydzielający punkty według własnych deklaracji otrzymują dyplom z numeracją począwszy od nr. 101.za 20 przeprowadzonych łączności Dyplomy będą wydawane bezpłatnie.

Info: SP5AWY
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.12
18,049,161 unikalne wizyty