Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

SP5OSP
[off] 13/07/2023 21:33
W dniu dzisiejszym po półrocznej przerwie ruszył przemiennik SR8LLB w Lubartowie. Przemiennik działa w sieci FM Poland: http://hamspirit.p
l/?p=2449 wiecej o FM Poland http://fm-poland.p
l:888

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 2

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

VP6DX - apel operatorów
Informacje DXApel specjalny do stacji z Europy
**************************
Propagacja pomiędzy Ducie Island a UA1-3-4-6-9, UR, OH, SM oraz LA jest bardzo trudna... typowe otwarcie trwa krócej niż jedna godzina w ciągu doby.
W dniu 17 lutego, w okolicach wschodu Słońca na Ducie (Feb 17/1345-1445z), z powodzeniem pracowaliśmy w paśmie 80m CW oraz 75m SSB long path ze stacjami z OH oraz UA3/UA6. Sygnały przychodziły z Azymutu 195° anteny odbiorczej Beverage dla większości stacji, z którymi mieliśmy QSO. Niektóre stacje odbieraliśmy tak samo "dobrze"na antenie Beverage skierowanej na Azymut 225° stopni.
Mamy nadzieję na dalsze QSO ze stacjami ze Skandynawii oraz zachodnimi rejonami Rosji via long path. A przy pewnej dozie szczęścia, może zdarzą się także QSO long path na 160 metrach. Będziemy słuchać.

Apel specjalny do stacji DX na całym świecie
***********************************
Gdy operatorzy zapowiadają, że słuchają w danym momencie tylko stacji z tych najtrudniejszych propagacyjnie rejonów świata, prosimy aby stacje z innych rejonów uszanowały to nie wołały nas w takich momentach. Dajcie nam (i im) szansę podczas krótkiego otwarcia propagacyjnego.

Wszyscy operatorzy na Ducie Island zauważyli, że krótkofalowcy z Ameryki Północnej są bardzo kooperatywni pod tym względem, czekając cierpliwie przez wiele godzin podczas otwarć na Europę. Dzięki temu, o wiele więcej stacji europejskich znalazło się w logu VP6DX. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tą pochwały godną postawę. Z drugiej strony, analizujemy statystyki i sprawdzamy, czy stacje z Ameryki Północnej mają równe szanse względem Europy.

Prosimy stacje z Europy Zachodniej, Centralnej oraz Południowo-Wschodniej o kooperację podczas tych krótkich otwarć propagacyjnych na rejony trudniejsze propagacyjnie. Prosimy o rozpropagowanie tego apelu.

160m SSB operation
******************
Rozpoczniemy pracę SSB w paśmie 160m gdy "załatwione" zostaną główne oczekiwania bardziej wydajną emisją CW w tym paśmie amatorskim. W praktyce oznacza to spadek tempa nawiązywania QSO do 1 - 2 QSO w kolejnych interwałach 5 - 10 minut. Na trwającym jeszcze wstępnym etapie ekspedycji bardziej wydajnym jest zaspokojenie entuzjastów tego pasma pierwszym QSO na 160m emisją CW. Dotyczy to zwłaszcza tych wyposażonych w skromniejsze anteny i nadających umiarkowanymi mocami. To bardziej uczciwe podejście aniżeli dostarczanie drugiego QSO emisją SSB tym, którzy już zaliczyli VP6DX emisją CW w tym paśmie. Prosimy o zapoznanie się z informacją na ten temat na stronie Internetowej: http://ducie2008.dl1mgb.com/operating/160m/index.php

W nadchodzącym weekendzie VP6DX będzie uczestniczyć w CQ WW 160m SSB. Stacje zaintersowane QSO emisją SSB mogą być pewne, że VP6DX będzie czynna przez 48 godzin tą emisją.

Split operation dla licencji z częściowym dostępem do pasm amatorskich
*************************************************************************************
Gdy VP6DX słucha stacji z North America emisją SSB, operatorzy ekspedycji słuchają w tych odcinkach pasm SSB, które są dozwolone co najmniej dla kategorii licencji USA General Class operators. Podobnymi zasadami kierują się pracując emisją CW.

W pozostałych sytuacjach, operatorzy pracujący z VP6DX emisją SSB mogą wybrać taki wycinek pasma SSB, który nie pozwala na pracę emisją SSB krótkofalowcom z Ameryki Północnej. Dla przykładu, pracując emisją SSB w paśmie 75m operator VP6DX może słuchać w okolicach częstotliwości 3.799kHz stacji z Europy, Japonii i Australii. Stacje z tych rejonów świata nie mają z kolei prawa naddawać na częstotliwościach w okolicy 3.850kHz, dostępnych dla krótkofalowców USA.
Jeśli VP6DX słucha na niewłaściwej częstotliwości dla danego rejony świata (na przykład QRM od stacji komrercyjnych), to prosimy przesłać stosowny raport za pośrednictwem strony Internetowej: http://ducie2008.dl1mgb.com/contactus/index.php.

Aby poprawić taktykę potrzebujemy następujących informacji:

* Twoja dokładna lokalizacja (USA state, for example)
* data i częstotliwość
* pasmo amatorskie.
* częstotliwość odbiorcza
* stacje, które dowołują się do VP6DX (parts of the world; e.g., Europe)

Bez takich informacji byłoby trudno skorygować taktykę i rozwiązywać pojawiające się problemy.

Server errors
*************
Wielka liczba sprawdzających log VP6DX może spowodować czasowe blokowanie serwera. Prosimy o zrozumienie i ponowienie próby w innym czasie.

Będziemy wdzięczni, gdyby wydawcy biuletynów DX-owych rozpropagowali tę informację jak najszerzej, by była ona powszechnie dostępna dla klubów i społeczności DX-owej

TŁUMACZYŁ SP7HT


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.12
17,936,641 unikalne wizyty