Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SQ8HNB
[off] 12/10/2024 15:43
KTOŚ ma pomysł jak odblokować dostęp do PGA ROBOTA ??

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 6

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

Prezes Malkontent napisał
Inne

W swej poczcie znalazłem list od mojego Starego Przyjaciela, którego to treść przytaczam w całości. Czepliwy staruszek się zrobił jakiś ale rację trzeba mu chyba przyznać. Zresztą sami oceńcie.


Słuchałem z uwagą ostatniego oddziałowego komunikatu i pewien fragment tekstu, który Prezes Jerzy wypowiedział, wprawił mnie w osłupienie. Otóż przytaczając rózniste paragrafy dotyczące ostatniego rozporządzenia UKE a mówiące o zasadach przyznawania tzw. Znaków okolicznościowych padło mocno podkreślane stwierdzenie, że osoba której przyznano taki znak nie ma prawa używania swojego znaku „starego”, który z automatu staje się znakiem „wolnym”. Koniec kropka. A teraz sytuacja hipotetyczna: ubiegałem się o znak z okazji zakupu nowych butów, znak taki mi przyznano na okres jednego miesiąca począwszy od jutra. Nadaję sobie spokojnie chwaląc co i rusz moje nowe buty i nawet nie wiem o tym, że do UKE przyszedł klient, który uprzejmie zapytał czy znak SP8xxx czyli mój „stary” jest wolny? No, w zasadzie to jest wolny – usłyszał. No to proszę o przydzielenie tego znaku mnie!!!  No tak, jest ten znak w grupie wolnych ale przydzielić go nie możemy. A jaka jest i czy w ogóle jest,  podstawa prawna odmowy przyznania mi tego znak – pyta klient. Potem następują targi i słowne przepychanki i w końcu klient wychodzi dumnie dzierżąc licencję z moim starym znakiem. Ja, w ustalonym terminie kończę pracę pod znakiem okolicznościowym czyli go po prostu nie mam i swojego „starego” znaku też już nie mam. Nie mam żadnego znaku. Konkluzja: podczas stanowienia prawa trzeba myśleć głową a nie czapką a powoływanie się w tym wypadku, na zasadę „Dura lex, sed lex” zakrawa na paranoję.


 


Wasz, wielce zakłopotany, Prezes Malkontent

Komentarze
539 #1 sq8pkk
dnia 21.10.2011 09:27
A ja też od siebie ale może trochę z innej beczki.
Pojawiło się zarządzenie prezesa UKE nr 32 i pojawiły się pytania czy wątpliwości czy wręcz protesty. Dlaczemu teraz? Przecież to nie jest sprawa ogłoszenia zarządzenia z 13 października. Temat jest znany od kilku miesięcy, był ogłoszony projekt (ztcp nawet na komunikacie o nim rozmawialiśmy i opinie były raczej pozytywne), znaki są nadawane "po nowemu" już jakiś czas (vide Łukasz SO8ABC). Skoro ukazało się to w oficjalnej treści zarządzenia to, jak mniemam, środowisko nie miało nic przeciwko a wręcz może nawet zaakceptowało taką a nie inną formę. Co się zmieniło? cóż
2 #2 sp8gsc
dnia 21.10.2011 18:43
Głupotą jest zabranianie uzywania znaku "starego" podczas obowiazywania znaku okolicznościowego - po co? Nie widzę sensu. Głupotą do kwadratu jest uznanie, że znak czasowo nie uzywany (czyli ten "stary" ) zwieksza pulę znaków wolnych i można go przydzielic komuś innemu. Nie można, bo przeciez jest tylko zawieszony. W ogóle przydzielanie znaków juz przez kogoś kiedyś używanych, a szczególnie tych znanych w kraju, a nawet na świecie powinno byc przynajmniej na jakis czas (po śmierci danego krótkofalowca) zawieszone - moim zdaniem na jakieś 10-20 lat.
A swoją drogą można wystapić o znak okolicznosciowy na klub i pracować z domu (czyli z czasowej siedziby klubu) pod znakiem okolicznościowym, a jak trzeba to pod własnym. Można też wystąpić o przydzielenie znaku okolicznosciowego na innych zasadach (róznica tylko w papierach ) i wtedy można uzywać swojego starego znaku a takze tego okolicznosciowego równolegle. Tak wiec nie jest tak źle, trzeba się tylko dopytać i wybrać odpowiednią formę.
14 #3 sp8hpw
dnia 21.10.2011 19:28
Witajcie Koledzy,
mam nadzieję iż mój post dojdzie również do czepliwego Prezesa Malkontenta.

Niestety, Koledzy, jest "dziura w prawie", znak nowy tymczasowy oznacza iż "stary" nie jest używany i jest wolny. Nie wiem kto tak wymyślił w UKE ale tak jest. Dlatego , jak podkreślałem w komunikacie bardzo WAŻNE jest aby w podaniu o tymczasowa zmianę znaku załączyć deklarację/oświadczenie o powrocie do znaku "starego" po upływie ważności pozwolenia na znak tymczasowy. Co więcej, mogę powiedzieć iż po upływie ważności znaku tymczasowego MUSI (moje podkreślenie) być wydana decyzja o powrocie do znaku "starego". Instrukcja/zarządzenie prezesa UKE nic nie mówi o tym co będzie jak w okresie ważności pozwolenia tymczasowego ktoś wymusi zgodnie z prawem wydanie pozwolenia dla znaku hipotetycznie wolnego, czyli np. SP8HPW. Na podstawie informacji z "wysokich kręgów UKE" mogę powiedzieć iż krótkofalowcy będą chronieni przed utratą znaku stałego (ale nie jest to oficjalna wypowiedź). UKE pracuje obecnie nad "zamrażarką/przechowalnią" starych znaków nie używanych w okresie ważności znaku tymczasowego.

Powtarzam z uporem maniaka: Najbezpieczniej obecnie jest złożyć oświadczenie o powrocie do znaku "starego" po upływie ważności znaku tymczasowego.

I to by było na tyle jak mawiał nieodżałowanej pamięci Prof. Stanisławski - Profesor Mniemanologii Stosowanej w Zakładzie Futuryzmu Naukowego.


Jurek, SP8HPW


P.S. A swoją droga to pomyślę nad znakiem tymczasowym dla siebie aby przetestować procedurę UKE


Co myślicie o znaku dla mnie

[big]SP8P [/big](od Prezes?, Hi!!!!)


SP8HPW
Jurek, SP8HPW
125 #4 SP8LBK
dnia 21.10.2011 21:38
Nie do końca jest to prawda a tym bardziej nie ma nic wspólnego z ostatnim pismem z 13.10.2011 roku.
Wynika to całkiem z innych przepisów.
Są dwa tryby wydawania pozwoleń:
1/ Na podstawie decyzji administracyjnej (zmiana znaku) wynikającej z art 155 KPA.
Ta decyzja jest bezpłatna, ale uniemożliwia używanie znaku , który wcześniej się posiadało.

2/ Na podstawie rozporządzenia MI.
W tym przypadku występujemy o kolejne pozwolenie radiowe.
Dla osób fizycznych jest to płatne. Dla stacji klubowych (osoby prawne),
które są zarejestrowane w PZK decyzja jest zwolniona od opłaty skarbowej.
O pozwolenie występuje stowarzyszenie lub osoba prawna. W naszym przypadku występuje z wnioskiem o pozwolenie radiowe PZK, LOK, ZHP itd.
Tak wiec jak zostanie wydane nasze pozwolenie zależy tylko i wyłącznie od nas jaki wniosek złożymy w UKE
Tu proszę Ryśka SP8ONZ aby opisał swój przypadek z pozwoleniem dla SN8R.
2 #5 sp8gsc
dnia 22.10.2011 10:51
Moim zdaniem jest jeszcze jedna procedura umożliwiajaca uzyskanie drugiego znaku tzw contestowego tzn tylko do pracy w zawodach.
A co do znaków okolicznosciowych to najbezpieczniejsza i bezpłatna wydaje sie procedura załatwienia znaku kontestowego na klub. Oczywiscie klub moze pracowac takze z innego QTH, a wiec takze u nas z domu. Czyli nie bedzie kłopotów z pracą równolegle ze swojego znaku, a uzyskanie znaku jest bezpłatne. Dodatkowym zyskiem jest fakt, że ze znaku kontestowego beda mogły pracowac osoby szkolace sie (nie posiadajce pozwoleń) a take inni krótkofalowcy nawet od siebie z domu (po przeniesieniu tam tymczasowej siedziby klubu - co nie wymaga żadnego pozwolenia, ani żadnego lamania znaku okolicznosciowego). Taki system był stosowany w przypadku HF50PLU.
14 #6 sp8hpw
dnia 23.10.2011 19:42
Andrzeju, SP8LBK
Masz absolutnie rację, chodzi o to, ze mamy dwie ścieżki postępowań:

1. Zmiana znaku (moim zdaniem jest to najczęstszy przypadek, gdy ktoś chce uczcić ważne wydarzenie prace w eterze pod znakiem specjalnym, tzw. okolicznościowym). W tym przypadku są te pułapki, że teoretycznie po dacie ważności pozwolenia na nowy znak (okolicznościowy) ktoś nam zajmie nasz znak "stary" i stały.

2. Znak kontestowy - czyli znak dodatkowy.

Zobaczymy jak sytuacje będzie się rozwijać. Bądźmy dobrej myśli i zanim złożymy wniosek do UKE wypytajmy dokładnie o wszelkie okoliczności z tym związane.

Pozdrawiam.
Jurek, SP8HPW
13 #7 SP8CGE
dnia 02.11.2011 21:21
Witam Kolegów.
Sądzę, że nikt nikomu stałego znaku nie zabierze i po okresie "używalności" znaku okolicznościowego będzie można, bez problemu, powrócić do stałego znaku. W UKE siedzą mądrzy ludzie i nie czyńcie z nich, na siłę, bezmyślnych urzędasów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.25
18,048,719 unikalne wizyty