Strona główna PZK
Logowanie
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

sp5smy
[off] 22/09/2023 09:00
Strony dla krótkofalowców. http://studiofxhtm
l.pl kontakt na stronie.

SP5OSP
[off] 13/07/2023 21:33
W dniu dzisiejszym po półrocznej przerwie ruszył przemiennik SR8LLB w Lubartowie. Przemiennik działa w sieci FM Poland: http://hamspirit.p
l/?p=2449 wiecej o FM Poland http://fm-poland.p
l:888

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 1

Userów online: 0

Łącznie userów: 406
Najnowszy user: UR5WK
FACEBOOK

5T0SP - list Włodka SP6EQZ
Informacje DX

Koleżanki i Koledzy,

Jutro o tej porze będziemy na pokładzie samolotu lecącego z Berlina poprzez Paryż do Nouakchott, stolicy Mauretanii.
Przygotowania do wyprawy były bardzo długie. Rozpoczęły się jeszcze pod koniec marca. Początkowo planowaliśmy z Januszem wyprawę na jedną z wysp Pacyfiku, ale ogromne koszty biletów oraz minimalne limity bagażu uniemożliwiające zabranie wzmacniaczy odwiodły nas od tego pomysłu.


Po rozważeniu kolejnych pomysłów wybór padł na Mauretanię, a ponieważ koszty przelotu tym razem były bez porównania mniejsze szybko znaleźliśmy kolegów chętnych do wspólnego wyjazdu.
Mauretania jest lokowana na około 120 miejscu most, wanted ale od wejścia do pierwszej setki niewiele ją dzieli (dla OC jest to nr 26, AS nr 46) , więc widać ciągle jest pożądana.
Praktycznie przebywa tam okresowo tylko jeden krótkofalowiec 5T0JA aka ON8RA (ma 85 lat, ale jest bardzo dziarski), którego dokooptowaliśmy do naszego grona.
Bez jego nieocenionej pomocy wyprawa nie doszłaby do skutku albo skończyła się klapą z powodu braku znajomości miejscowych zwyczajów oraz niebezpieczeństw, które tam istnieją.

Przy wyborze lokalizacji kolejnej wyprawy nie bez znaczenia była też ilość bagażu, jaki mogliśmy zabrać ze sobą bez dodatkowych opłat
W składzie zespołu, którzy zapewne wszyscy znają, znaleźli się koledzy o różnych umiejętnościach – doskonali foniści, telegrafiści, specjaliści od anten, konstrukcji urządzeń krótkofalarskich, komputerów i oprogramowania, logistyki a także doskonały specjalista od języka francuskiego bez znajomości którego zginęlibyśmy na miejscu.
W międzyczasie sytuacja polityczna w Mauretanii znacznie się skomplikowała i wyprawa nie będzie należała do bezpiecznych.
Na szczęście mamy znakomite QTH, (którego położenia póki, co nie chcemy ujawniać) i pełny serwis żywieniowy.

Mamy dużą ilość sprztęu i anten (ponad 250 kg), w tym anteny kierunkowe prawie na każde z pasm oraz mnóstwo sprzętu.
Planujemy pracę na 3 stacjach równocześnie na KF plus okresowo na 6m o ile nasz beacon zostanie zaspotowany na DX clustrze lub chat’cie ON4KST.

Z oddalonej lokalizacji, pod znakiem wyprawy, pracował będzie Jean 5T0JL.
Jego QSOs będą wprowadzane z pewnym opóźnieniem albowiem używa on do logowania ołówka i kartki papieru (jest przy tym doskonałym operatorem!!!) i trzeba będzie je przerabiać na ADIF’y.
Licencja nasza pozwala na prace mocą tylko, 100W więc niedostatek mocy będziemy rekompensować antenami.
Częstotliwości pracy podane są na stronie wyprawy   http://5t0sp.dxing.pl/ , którą jak zwykle bezinteresownie opracował i prowadzi SP5UAF (TNX Tomku).

Zachodzi duże prawdopodobieństwo wprowadzania QSOs on line, do CluLogu.
Mamy już zakupione odpowiednie urządzenia i licencje.

Wszyscy członkowie wyprawy są w dobrym zdrowiu i dobrych nastrojach nie mogąc się doczekać rozpoczęcia pracy w eterze.
Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że na trasie z Paryża będziemy lecieć razem z Prezydentem Mauretanii, na którego powitanie czekać będą setki tysięcy jego rodaków. Spowoduje to nam zapewne duże utrudnienia i kłopoty z dotarciem na miejsce.

W imieniu ekipy dziękuję wszystkim za wsparcie naszych poczynań, w szczególności PZK i SPDXC za przygotowanie różnego rodzaju gadżetów, które zabieramy ze sobą i będziemy rozdawać na miejscu promując Polską i nasze organizacje.

Dziękuję również dużej grupie polskich krótkofalowców, imiennych i bezimiennych, którzy nam zaufali i wsparli finansowo naszą wyprawę. Postaramy się nie zawieść Waszych oczekiwań a praca ze stacjami SP będzie jak zawsze naszym najwyższym priorytetem.

Do usłyszenia pod znakiem 5T0SP !!!

W imieniu grupy,
Włodek SP6EQZ

Komentarze
2 #1 sp8gsc
dnia 23.11.2012 19:54
Po wielu latach pracy na cw 5T w dalszym ciagu mam niepotwierdzone na dolnycyh pasmach KF i na 2 WARC w sumie wiecej niepotwierdzine jak potwierdzone, a wiec z mojego punktu widzenia wyprawa w dobre miejsce.
Oby tylko było mocno słychać, bo ostatnio QRM od lokalnych urządzeń elektrycznych umiemozliwia mi prace ze słabymi stacjami. Jeszcze troche i bedzie trzeba zdemontowac anteny i sprzedac sprzet bo juz nic nie bedzie słychać na całym KF.
2 #2 sp8gsc
dnia 25.11.2012 19:48
Już pracują.
Słyszalem na 24 MHz cw ale słabo i mnie nie słyszeli. Myśłe, że w najbliższych dniach uda sie ich zrobić na jakimś paśmie (na ktorym nie mam potwierdzonego tego kraju).
2 #3 sp8gsc
dnia 28.11.2012 17:25
Niestety na dolnych pasmach sa mało i bardzo slabio słyszalni - jednak pomysł z ekspedycja pracujaca na 100W jest chybiony. Raczej nie uda mi sie z nimi zrobic QSO na żadnym paśmie.
Jak wcama z pracy to warunki sa juz tylko na 80 i 40m - na wyższych pasmach jeden szum i lokalny trzask. Na 80m nawet ich słyszę, ale niestety poniżej 339, a na 40m jeszcze ani razu nie spotkałem.
2 #4 sp8gsc
dnia 05.12.2012 18:37
od jakiegos czasu wszystkie pasma od 10m w górę mam QRM na s7-8, wiec jakiekolwiek słabe dx-y odpadają.
zrobiłem na 80m i 40m wiec plan minimum wykonany
a co do "darcia się" to jedną z zalet cw jest fakt iz dla domowników emisja ta nie jest w żadnym stopniu uciązliwa, wiięc nie mam żadnych problemów z pracą w nocy (poza zdrowotnymi)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.51
17,936,639 unikalne wizyty