Strona główna PZK
Logowanie
Login

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Historia
Ostatnio na forum
Ostatnie artykuły
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

SQ8MXR
[off] 09/10/2025 15:15
Zna ktoś serwis w Lublinie, który zestroiłby odbiornik SSB w Intek HR-5500?

SQ8HNB
[off] 12/10/2024 15:43
KTOŚ ma pomysł jak odblokować dostęp do PGA ROBOTA ??

sp8lxe
[off] 22/12/2023 18:31
W dniu 20.12 zmał kolega Bolesław SP8IAP, pogrzeb odbędzie się 27 grudnias

sq7ai
[off] 12/12/2023 11:29
W niedziele 10 grudnia zmarł kolega Wiesław SP7DJD/SP8DJD. Pogrzeb w środę. Msza o 14:30 w Sanktuarium.

sq7ai
[off] 18/11/2023 13:40
Wczoraj uruchomiliśmy w Klubie SP8PJL pogodynke. Stacja działa na 144.950MHz

Archiwum
Aktualnie online
Gości online: 3

Userów online: 0

Łącznie userów: 413
Najnowszy user: sp8iau
FACEBOOK
INFORMACJE PREZESA
SK -Wspomnienia o tych, któ...
Spotkanie OT 20 PZK w dniu ...
Spotkanie OT 20 PZK w dniu ...
Lubelski Festiwal Nauki - ...
CZWARTKOWE KOMUNIKATY UKF
Ostatni z dnia:
Komunikat 2026-06-18 Pobierz     Słuchaj na YouTube
Słuchaj online     więcej info...
INFORMACJE QSL MANAGERA
Karty QSL
Oddziałowe biuro QSL
Karty

LINKI
Mapa Burzowa
Mapa burzowa Polski
Wy??adowa?? / min.:
Teraz 1-15 15-30
40-55 45-60 50-75
75-90 90-105
Mini giełda
Nie Dodano Anonsów


Przegląd wszystkich ofert
News

Aktywacja konta [30.04.2013]

Organizacja portalu

Koledzy, którzy dokonali rejestracji na stronie RAL w ciągu ostatnich 48 godzin, a których konta nie zostały uaktywnione - proszeni są o ponowne przeprowadzenie procedury rejestracyjnej. Za obecność tego "technicznego chochlika", który zagnieździł się na naszym portalu - przepraszamy.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Prezentacja krótkofalarstwa na arenie sztuki. [18.04.2013]

Ciekawostki

Niedalej jak dziś zostałem zapytany czy zdecydowałbym się na udział w prezentacji naszego hobby na szerszej arenie słuchaczy.

 

Sprawa została odłożona pod przemyślenie i być może nasze hobby zostanie zaprezentowane szerszej liczbie osób zupełnie nie mających z tym do czynienia. To jest dla nas kolejna szansa na propagowanie naszego hobby.

 

Dzięki Monice SP8-20-033 możemy bardziej "twardo" zaistnieć na lubelszczyźnie i nie tylko.

Chyba nikt z nas nie chciałby tego zmarnować.

 

http://www.facebook.com/pages/Pecha-Kucha-Lublin/359248344134791

 

 

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Spotkanie OT 20 w niedzielę 14 marca 2013 roku [12.04.2013]

Informacje Prezesa

W imieniu własnym oraz Zarządu OT 20 zapraszam wszystkich zainteresowanych naszym hobby na spotkanie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę14 kwietnia 2013 roku

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Galeria prezesów PZK [05.04.2013]

ZG PZK

W naszym portalu ukazał się materiał, a konkretnie galeria dotychczasowych prezesów PZK poczynając od 1930 roku. Świetny pomysł i zarazem wykonanie.

 

Zachęcam do zapoznania się z artykułem http://www.pzk.lublin.pl/articles.php?article_id=220

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

SP Dx Contest [04.04.2013]

Zawody

Zawody już w ten weekend.
Polskie stacje podają raport i skrót województwa.
http://www.spdxcontest.pzk.org.pl/

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Alfred SP7HOR - SK [27.03.2013]

Silent Key
W dniu dzisiejszym otrzymałem smutną informację.
Po ciężkiej chorobie zmarł Alfred SP7HOR.

 

Długoletni Przewodniczący Komisji Łączności i Informatyki przy ZG LOK. W ostatnich latach animator działalności w Telegrafii Szybkiej.  Był organizatorem, zawodnikiem i uczestnikiem wielu międzynarodowych i krajowych zawodów w Telegrafii Szybkiej. Pozostanie w naszej pamięci jako przyjaciel i kolega wspierający aktywnie działalność w sportach łączności.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 30.03.2013 r. (sobota) o godzinie 13:00 na Cmentarzu w miejscowości Skierbieszów k/Zamościa.

Info: http://sp5kcr.eu/

 

 

Zachęcam do przeczytania krótkiego artykułu o Alfredzie TUTAJ

 

 

 

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Bez pozwoleń z większą EIRP niż radioamatorzy. [17.03.2013]

Ciekawostki

Przyglądając się ustawom i przepisom w UKE zauważyłem ciekawostkę.

 

Otóż stacje bez pozwoleń mogą nadawać z moca większą niż 15 W EIRP bez złoszeń (i innych szopek).

 

Wiadomo, iż dotyczy to wyższych częstotliwości, ale jak wiemy im wyższa czestotliwość tym większa energia pola elektromagnetycznego (mikfofalówki działają na wyższych częstotliwościach).

 

Zatem jeśli mamy udostepnione 10GHz to oznacza, że mamy większą energetyczność emisji, a więc możemy nie zgłaszać do 15 W EIRP, ale 20 już musimy. Dlaczego zatem stacje mające w okolicach 800 MHz do 20 EIRP nie muszą zgłoszeń wysyłać, a z mniejszą czętotliwością (czyli my na 70cm) muszą już zgłaszać?

 

Furtka dla dziwnych stacji? Może warto się przenieść na to pasmo.

Możemy gadać w okolicach 800 MHz bez pozwolenia z anteną kierunkową z mocą 20 W EIRP. Czy zatem mając takie możliwości warto starać się o licencję?

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Ważność pozwoleń [17.03.2013]

Ham radio i prawo

Na stronie UKE dostępna jest lista z datami ważności naszych licencji. http://www.uke.go...skiej-8754

 

Najłatwiej szukać w ostatnim pliku z lutego, bo znaki ułoźone są alfabetycznie.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Grzegorz SP8ONH - SK [16.03.2013]

Silent Key

Pragnę powiadomić że w dniu 11.03.2013 odszedł do krainy wiecznych dx-ów nasz kolega Grzegorz Dudek SP8ONH.

Grzegorz bardzo długo chorował, ostatnio przebywał w Domu Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie.

Pomimo tego do ostatnich dni był aktywny na przemienniku zamojskim.

 

Pogrzeb odbył się 15.03.2013 w Zamościu.

 

Informacja:

SP8BWE

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Konferencja w Warszawie - 12.03.2013 r. [12.03.2013]

Spotkania

Konferencja - "Amatorska Służba Radiokomunikacyjna - to nie tylko hobby" - 12.03.2013 r.

 

No i juz po konferencji.

 

Efektywne parę godzin przypominania nam znanych materiałów i przekazania nowych.

Prezes OT 20 pewnie coś wspomni na komunikacie czwartkowym UKF ja tylko dam zajawkę.

 

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Sufix ZHY znowu w naszym okręgu.. [09.03.2013]

Ciekawostki

Po upadku klubu SP8ZHY i przeniesieniu znaku do 5 okręgu, ZHY powrócił do okręgu 8.

 

Siedziba klubu SP8ZHY to Hrubieszów.

 

Link do informacji http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/sp8zhy-zaprasza

 

Dane sprawdziłem to rzeczywiście prawda. Klub nie wybrał jeszcze OT dla obsługi Biura QSL, dlatego karty odsyłam do SP8ASP.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Niedzielne spotkanie OT 20 PZK w dniu 10 marca 2013 roku [08.03.2013]

Informacje Prezesa

Serdecznie zapraszam na spotkanie krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby na kolejne spotkanie oddziałowe, które odbędzie się w dniu 10 marca 2013 roku (niedziela).

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Archiwa komunikatów czwartkowych UKF [26.02.2013]

Organizacja portalu

Ze względu na ilość przyrastających danych na serwerze, postanowiłem zarchiwizować komunikaty czwartkowe UKF za lata 2007 - 2012.

 

Komunikaty są dostępne drogą osobistą (mogę zgrać na pendrive) lub wysyłkową na płycie DVD.

Obecnie jest 1,5 GB komunikatów (pliki wma).

Koszty to cena płyty DVD + wysyłka około 5 zł. Można także zamówić via email płytę, którą dostarczę na spotkanie oddziałowe w marcu.

Postaram się w miarę możliwości okrasić płytę, aby nie była zbiorem "suchych" plików.

 

Można także zamówić płytę w technologii LightScribe oraz pudełkiem dla ładnego wyglądu (większe koszty).

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

TX5K - Clipperton [26.02.2013]

Informacje DX

Clipperton - łączność z tym zakątkiem Ziemi to marzenie wielu z nas. Marzenie może się spełnić za sprawą ekspedycji, której "strat" zapowiadany jest na 1 marca. Znak stacji jak w tytule czyli TX5K, praca na wszystkich pasmach. aktywni będą przez 10 dni. TU link do ich strony a TU link do materiału o wyprawie, który znajduje się w naszych zasobach. Allle się będzie działo.... Powodzenia w polowaniu.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

3D2C - Conway Reef 2012 - video [13.02.2013]

Filmy

W dniach 24 wrzesnia a 5 pażdzienika 2012 roku miała miejsce ekspedycja na Conway Reef (mała wysepka na Południowym Pacyfiku). W ciągu tych kilku dni ekspedycja przeprowadziła 71.693 łączności.

Na stronie http://www.yt1ad....index.html

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Spotkanie OT 20 PZK w niedzielę 10 lutego 2013 roku [08.02.2013]

Informacje Prezesa

Serdecznie zapraszam na comiesięczne spotkanie sympatyków krótkofalarstwa, organizowane przez OT 20 PZK. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w niedzielę 10 lutego 2013 roku.
Miejsce spotkania: Siedziba Wojewódzkiej Organizacji LOK i klubu SP8KAF, Lublin, ul. Nałęczowska 25.Początek spotkania godz. 11:00

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Wyprawa SP8RX/DJ0IF oraz SP7VC na Maltę (9H) [01.02.2013]

Informacje DX

Informuję, iż od Adama SP8RX/DJ0IF otrzymałem informację o planowanym wyjeździe na Maltę (9H). Wyprawa wspólnie z Przemkiem SP7VC odbędzie się w dniach 13 - 20 lutego 2013 roku. Adam SP8RX będzie pracował pod znakiem 9H3RX na CW a Przemek SP7VC pod znakiem 9H3KK na SSB. Aktywność głównie na niskich pasmach oraz pasmach WARC. Planowany jest również udział w zawodach ARRL DX CW w dniach 16 i 17 lutego 2013 roku. Wyposażenie radiostacji to mobilowe TRX, małe PA i anteny vertical. Adam zaprasza serdecznie do łączności w czasie wyprawy na Maltę.

Na podstawie informacji od SP8RX
Jurek, SP8HPW

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Kolejna ksiązka o krótkofalarstwie [26.01.2013]

Nadesłane

Ogromne powodzenie jakim cieszy się moja książka pt. „Wywołanie ogólne – wspomnienia krótkofalowców" (mam  jeszcze trochę egzemplarzy) oraz presja kolegów, abym kontynuował wydawanie książek o tematyce krótkofalarskiej sprawiły, że uległem tej pokusie. Jeden z młodych nadawców napisał mi w emailu „Do tej pory miałem w ręku ksiązki o opornikach, kondensatorach i antenach. Teraz widzę po przeczytaniu Twojej ksiązki kolegów krótkofalowców i ich przeżycia. Może warto, abyś podjął się napisania książki o historii krótkofalarstwa światowego, europejskiego i polskiego. To będzie na pewno pasjonująca opowieść".

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Korzenie animozji... [26.01.2013]

Ciekawostki

Jerzy, SP8TK przesłał nam do pooglądania skan bardzo ciekawej karty QSL. Karta ta jest potwierdzeniem QSO jakie miało miejsce 19 czerwca 1932 - szmat czasu. Właścicielem karty jest (a może był?) litewski nadawca RY1A. Warto wczytać się we wszystkie informacje o tym QSO. Czy to jednak wszystkie ciekawostki zawarte na tym kartoniku? - otóż nie!!!. Grafika karty jest zastanawiająca i wiele mówiąca.

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

CQWW 160m CW [24.01.2013]

Zawody

Jak co roku w ostatni weekend stycznia odbywają się zawody CQWW 160m część CW.

regulamin zawodów:
http://www.cq160....

Poleć tego news'a: Poleć na Facebook Poleć na Twitter Poleć w Google+

Statystyki:
Wszystkich news'ów: 1,415 | Wszystkich kategorii: 26 | Wszystkich komentarzy: 1040
Najnowszy news: Podsumowanie zawodów... | Najczęściej czytane: Mapa lokatorów Lublina [15658]
Wygenerowano w sekund: 0.07
18,985,235 unikalne wizyty